مراسم خواستگاری؛ نحوه برگزاری + نکات مهم که باید بدانید

مراسم خواستگاری؛ نحوه برگزاری + نکات مهم که باید بدانید

مراسم خواستگاری می‌تواند به یک خاطره شیرین و یک روز به‌یادماندنی در زندگی هر فرد تبدیل شود. این مراسم از این جهت اهمیت دارد که دختر و پسر و خانواده‌های آن‌ها باهم آشنا می‌شوند. بنابراین رعایت آداب و رسوم مخصوص این مراسم و احترام به فرهنگ خانواده‌ها در آن بسیار ضروری است.

در برخی مواقع رعایت نکردن چند نکته می‌تواند منجر به ایجاد سوتفاهم بین دختر و پسر و یا خانواده‌ها شود و در اثر آن احتمال دارد خواستگاری و وصلت به‌هم بخورد. امروزه برخی از خواستگاری‌ها به‌صورت سنتی برگزار می‌شود که طرفین در اولین جلسه یکدیگر را ملاقات می‌کنند. برخی دیگر از خواستگاری‌ها به‌صورت مدرن برگزار می‌شوند.

مراحل خواستگاری تا ازدواج

آشنایی با مراحل خواستگاری برای افرادی که در شرف ازدواج هستند، ضرورت دارد. زیرا آگاهی از این مراحل به آن‌ها کمک می‌کند بدون دغدغه و با برنامه‌ریزی مراحل را از مراسم خواستگاری تا مرحله ازدواج سپری کنند.

خواستگاری

اولین مرحله به جلسه خواستگاری اختصاص دارد. در این مرحله آقای داماد به‌همراه خانوده خود و با گل و شیرینی به منزل عروس خانم خواهند رفت. در این جلسه خانواده داماد به‌صورت رسمی پیشنهاد ازدواج را مطرح می‌کنند. آگاهی از تشریفات مراسم خواستگاری از صفرتاصد می‌تواند به هر دو خانواده کمک کند تا با آرامش این مراحل را پشت سر بگذارند.

آزمایشات قبل از ازدواج

آزمایشات قبل از ازدواج

آزمایشات قبل از ازدواج

درصورت به‌نتیجه‌رسیدن صحبت‌های جلسه خواستگاری، در مرحله دوم باید از عروس و داماد آزمایش‌های قبل از ازدواج گرفته شود.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

پس از آزمایش، نوبت به مشاوره پیش از ازدواج می‌رسد. در این مرحله خصوصیات اخلاقی زوجین سنجیده خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  راهنمای خرید حلقه ازدواج + مهم ترین نکات قبل خرید

مراسم بله‌بران

مراسم بله‌بران

مراسم بله‌بران

چهارمین مرحله مراسم بله‌بران محسوب می‌شود که در این مرحله که پس از مراسم خواستگاری است، در حضور بزرگ‌ترهای فامیل میزان مهریه، جهیزیه و تاریخ عقد و عروسی مشخص می‌شود و داماد انگشتر نشان و هدایایی را به عروس خانم می‌دهد.

جدیدترین مدل لباس بله برون را اینجا ببینید.

مراسم نامزدی

مراسم نامزدی

مراسم نامزدی

پس از آن مراسم نامزدی برگزار می‌شود که در آن نامزدی عروس و داماد به دوستان و آشنایان اعلام خواهد شد. برخی از خانواده‌ها مراسم بله‌بران و نامزدی را به‌صورت تلفیقی باهم برگزار می‌کنند.

مراسم عقد

مراسم عقد

مراسم عقد

پس از آن مراسم عقد انجام خواهد شد که در این مراسم طرفین به‌صورت رسمی، شرعی و قانونی زن و شوهر اعلام می‌شوند. این مراسم احتمال دارد در محضر یا به‌صورت یک جشن ساده برگزار شود.

مراسم حنابندان

مراسم حنابندان

مراسم حنابندان

جشن حنابندان یکی دیگر از مراحل محسوب می‌شود که در آن خانواده داماد به‌همراه هدایا و سینی حنا به خانه عروس می‌رود. این جشن با رقص و پایکوبی همراه است و هزینه‌های آن برعهده خانواده عروس خواهد بود.

مراسم عروسی

مراسم عروسی

مراسم عروسی

جشن عروسی مهم‌ترین مرحله به‌حساب می‌آید که اقدامات خاص خود را دارد. این جشن معمولا در تالار یا باغ برگزار می‌شود.

آداب خواستگاری در جلسه اول و جلسات بعدی

یکی از آداب مهم مراسم در جلسه خواستگاری این است که خانواده داماد قبل از رفتن به خانه عروس از آن‌ها اجازه بگیرند و در وقت تعیین‌شده بروند. نکته مهم دیگر در هنگام رفتن به جلسه خواستگاری تاخیر نکردن خانواده داماد خواهد بود. برخی از خانواده‌ها جلسات خواستگاری را درحضور بزرگترها برگزار می‌کنند.

بهتر است قبل از جلسه خواستگاری دختر و پسر در مورد معیارها و انتظارت خود ازطرف مقابل بیاندیشند تا در جلسه اول و جلسات بعدی خواستگاری در مورد آن باهم صحبت به‌میان آورند و به توافق برسند.

آداب خواستگاری در جلسه اول و جلسات بعدی

آداب خواستگاری در جلسه اول و جلسات بعدی

بردن گل و شیرینی توسط خانواده داماد یکی از قدیمی‌ترین آداب این مراسم به‌حساب می‌آید. باتوجه‌به راهنمای کامل آداب و رسوم برگزاری مراسم خواستگاری، در جلسه اول و جلسات بعدی باید بزرگترها صحبت را شروع کنند و دختر و پسر در موقع لزوم با اعتمادبه‌نفس و شمرده نظر خود را بگویند.

پیشنهاد مطالعه:  بهترین مدل‌های گیفت عقد و عروسی | جدید و لاکچری

برخی از آداب و نکات ریز مراسم خواستگاری در به نتیجه رسیدن این مراسم بسیار تاثیرگذار هستند. این آداب و نکات شامل نحوه لباس پوشیدن افراد، گل و شیرینی خواستگاری، نحوه برخورد خانواده دختر با مهمانان و نحوه پذیرایی آن‌ها از خانواده داماد می‌شود. تمام نکات ذکرشده نشان‌دهنده شخصیت و ادب خانواده‌ها است. به همین دلیل توجه‌به این نکات امری مهم تلقی می‌شود.

لباس  مناسب خواستگاری

لباس  مناسب خواستگاری

لباس  مناسب خواستگاری

ازآنجایی‌که لباس هر فرد نشان‌دهنده شخصیت او است، خانواده‌ها، دختر و پسر باید در این مراسم لباس مناسبی ازنظر ارزش‌های دینی، رنگ و عرف جامعه بپوشند. پوشیدن لباس نامناسب احتمال دارد باعث به‌هم خوردن این مراسم شود که صدمات جبران‌ناپذیری برای دختر و پسر خواهد داشت. علاوه‌بر پوشیدن لباس مناسب، آراستگی و مرتب‌بودن سروصورت افراد در این مراسم امری مهم درنظر گرفته می‌شود.

جدیدترین مدل لباس خواستگاری را در عروسیمون ببیندی.

خرید گل و شیرینی برای خواستگاری

یکی از ملزومات مراسم خواستگاری خرید گل و شیرینی است. ازآنجایی‌که خانواده دختر در این مراسم از داماد انتظار دارند با گل و شیرینی به خانه آن‌ها بیاید، درصورت نبود گل و شیرینی، خانواده دختر این کار را نشانه بی‌احترامی به خود می‌دانند.

خرید گل و شیرینی برای خواستگاری

خرید گل و شیرینی برای خواستگاری

بااین‌حال بردن گل و شیرینی ازنظر روانی تاثیر خوبی بر خانواده دختر خواهد داشت. علاوه‌بر این نشانه حسن سلیقه، مهر و محبت داماد به عروس و خانواده او است. بنابراین توصیه می‌شود داماد به‌جای قیمت گل و شیرینی به زیبایی آن‌ها توجه کند.

نحوه برخورد با مهمانان

نحوه برخورد با مهمانان

نحوه برخورد با مهمانان

در این مراسم نحوه برخورد با مهمانان باید مودبانه باشد و در بدو ورود خانواده پسر، خانواده دختر باید از آن‌ها استقبال کنند. عروس و داماد باید در این مراسم از زیاد حرف‌زدن، خنده بی‌جا، ترش‌رویی و سکوت مطلق خودداری کنند. احوال‌پرسی گرم و خودمانی بین دختر و پسر پسندیده نخواهد بود و احتمال دارد دیگران از این رفتار برداشت بدی داشته باشند.

پذیرایی در مراسم خواستگاری

پذیرایی در مراسم خواستگاری

پذیرایی در مراسم خواستگاری

در گذشته خانواده داماد در مراسم مربوط به خواستگاری، دختر را از نحوه پذیرایی‌کردن او با چایی ارزیابی می‌کردند. درحالی‌که امروزه این سنت تغییر کرده است و در این مراسم کار پذیرایی برعهده فرد دیگری خواهد بود.  بااین‌حال در جلسه خواستگاری، نحوه پذیرایی از خانواده داماد، توسط خانواده عروس فرهنگ و رفتار آن‌ها را نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه:  بهترین سن ازدواج در ایران چه سنی است + سن مناسب ازدواج

در اولین جلسه خواستگاری چه می‌گذرد

در جلسه اول خواستگاری باید اجازه دهید بزرگترها صحبت را شروع کنند. زیرا آن‌ها تجربه بیشتری دارند و مستقیم سراصل مطلب نمی‌روند، بلکه با مسائل روزانه صحبت به میان می‌آورند تا به بحث خواستگاری برسند. برخی از خانواده‌ها در اولین جلسه به دختر و پسر اجازه می‌دهند که در خلوت با یکدیگر صحبت کنند. درحالی‌که برخی دیگر از خانواده‌ها به‌دلیل مسائل مذهبی صحبت خصوصی دختر و پسر را به جلسات بعد موکول خواهند کرد.

درصورت صحبت خصوصی در اولین جلسه خواستگاری، باید طرفین نسبت به‌هم صادق باشند و بادقت به حرف‌های یکدیگر گوش دهند. در این جلسه معمولا دختر و پسر سوالاتی را که از قبل آماده کرده‌اند از هم می‌پرسند، اما صحبت از مسائل جنسی و شخصی در اولین جلسه خواستگاری کار درستی نیست.

سوالات خواستگاری

سوالات خواستگاری

سوالات خواستگاری

در مراسم خواستگاری به‌منظور شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر، دختر و پسر ازهم سوالاتی را می‌پرسند. برای آمادگی بیشتر بهتر است، آن‌ها این سوالات را از قبل در ذهن خود آماده کنند. سوالات خواستگاری می‌تواند دررابطه‌با 16 موضوع مطرح شود که این موضوعات شامل موارد زیر هستند:

 1. سرگرمی و علایق
 2. باورها و ارزش‌های دینی
 3. باورها و اصول اخلاقی
 4. دوستان
 5. اهداف رشد و پیشرفت شخصی
 6. خویشاوندان
 7. رابطه صمیمانه با همسر
 8. خانوده خود
 9. خانواده همسر
 10. حل اختلاف
 11. پول و مسائل مالی
 12. خواسته‌ها و توقعات
 13. رویارویی با هیجان
 14. وظایف زن و مرد در خانواده
 15. فرزند و تربیت آن
 16. موضوعات جنسی

تعداد جلسات خواستگاری

تعداد جلسات خواستگاری

تعداد جلسات خواستگاری

تعداد جلسات خواستگاری در هر خانوده‌ای متفاوت خواهد بود و نباید انتظار داشت که روند و تشربفات مراسم و جلسات خواستگاری در دو خانواده عینا مشابه هم باشد. برخی از خانوده‌ها برای آشنایی و توافق بر سر مسائل مختلف این مراسم را طی چندین جلسه برگزار می‌کنند. به‌طور معمول 2 تا 4 جلسه برای خواستگاری و قبل از مراسم بله‌بران طبیعی است.

رسومات اقوام مختلف برای خواستگاری

در کشور ما اقوام مختلفی زندگی می‌کنند و هر یک از این اقوام برای خواستگاری و ازدواج رسم و رسوم منحصربه‌فردی دارند. به‌عنوان مثال در قوم بختیاری برای ازدواج رسومی همچون ازدواج به شیوه ناف‌بُرون، گابه‌گا، خون‌بَس و هم‌بهری وجود دارد.

قبل خواستگاری نکات مهم مراسم را بدانید

مراسم خواستگاری مانند هر مراسم دیگری راه و رسم خودش را دارد. البته برخی از آداب و نکات خواستگاری در بین اقوام مختلف مشترک است و برخی از آداب و رسوم آن در اقوام مختلف فرق دارد. به‌طورکلی استانداردها و آداب خواستگاری شامل نحوه لباس‌پوشیدن افراد، گل و شیرینی خواستگاری، نحوه برخورد خانواده دختر با مهمانان و نحوه پذیرایی آن‌ها از خانواده داماد می‌شود.

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *