پذیرایی مراسم خواستگاری

لیست کامل پذیرایی خواستگاری + نکات مهم آداب پذیرایی

خواستگاری یک مراسم مهم در فرهنگ کشور ما است که از گذشته تاکنون با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شده است. این مراسم برای آشنایی بیشتر خانواده‌ی دختر و پسر است و بسته به سلیقه و فرهنگ خانواده‌ها ممکن است به‌صورت سنتی یا مدرن برگزار شود. اما در هر صورت یک نکته مهم در رابطه با این مراسم، پذیرایی خواستگاری است. برای آنکه بتوانید این مراسم را به خوبی برگزار کنید، باید یک لیست کامل از موارد موردنیاز برای پذیرایی جلسه خواستگاری داشته باشید. ازاین‌رو، با توجه به اهمیت این موضوع، ما این مقاله از وبلاگ عروسیمون داتکام را به موضوع آداب و نکات پذیرایی خواستگاری اختصاص داده‌ایم. پس پیشنهاد می‌کنیم چنانچه در آستانه‌ی برگزاری مراسم خواستگاری هستید، حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آداب پذیرایی خواستگاری

مراسم خواستگاری نیز مانند هر رسم و رسوم دیگر کشور ما، با آداب و تشریفات خاصی همراه است. آشنایی با آداب پذیرایی خواستگاری و دانستن نکات مهم آن، برای هر فردی که در شرف ازدواج است، واجب است. البته، به این نکته دقت داشته باشید که این آداب و رسوم در هر شهر و فرهنگی، متفاوت است. اما اصول کلی و موارد مهمی وجود دارد که در بین تمام این افراد مشترک است. اولین مورد، احترام گذاشتن به مهمان‌ها، به‌ویژه بزرگ‌ترها است. بهتر است پذیرایی را از بزرگترین فرد خانواده داماد شروع کنید و سپس به ترتیب سن، به سراغ سایر مهمان‌ها بروید. یکی دیگر از نکات مهم آداب پذیرایی در مراسم خواستگاری نیز تزئین کردن ظروف پذیرایی است. شما می‌توانید سینی چای یا شربت و ظرف میوه و شیرینی را با روبان و گل طبیعی، تزئین کنید. این کار نشان‌دهنده‌ی احترامی است که برای خانواده‌ی داماد قائل هستید.

ترتیب و نحوه پذیرایی خواستگاری

همانطورکه اشاره کردیم، پذیرایی خواستگاری اصول و قاعده‌ی مشخصی دارد که بهتر است حتماً آن را رعایت کنید. طبق این اصول، باید پذیرایی از بزرگترین فرد خانواده داماد شروع شود و زمانی‌که پذیرایی از خانواده داماد تمام شد، به سراغ پذیرایی از خانواده عروس بروید. نحوه پذیرایی نیز موضوع مهمی است که شامل نحوه چیدمان و تزئین پذیرایی‌ها می‌شود. در ادامه، به‌طورکامل هریک از این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه:  دسته گل عروسی؛ 10 مدل دسته گل عروس جدید 2024

میوه پذیرایی خواستگاری

میوه پذیرایی خواستگاری

میوه پذیرایی خواستگاری

یکی از مهم‌ترین موارد پذیرایی در خواستگاری، میوه است. برای انتخاب میوه و تزئین ظرف میوه خواستگاری، باید دقت زیادی داشته باشید. درهنگام خرید میوه، باید میوه‌های تازه، سالم و بدون لک را انتخاب کنید. همچنین، به اندازه‌ی میوه‌ها نیز توجه داشته باشید. برای مراسم خواستگاری نباید میوه‌های خیلی بزرگ یا خیلی ریز بخرید.

علاوه‌براین، درهنگام انتخاب میوه‌ی فصلی برای پذیرایی خواستگاری نیز سعی کنید میوه‌هایی را انتخاب و خریداری کنید که خوردن یا پوست کندن آن‌ها، راحت باشد. این نکته را در هنگام چیدن ظرف میوه هم رعایت کنید. این به این معنی است که میوه‌ها را جوری در ظرف نچینید که دسترسی به آن‌ها سخت باشد. به‌طورمثال، نباید یک نوع از میوه‌ها را در زیر ظرف قرار دهید و سپس سایر میوه‌ها را روی آن بچینید.

شیرینی مناسب پذیرایی خواستگاری

شیرینی نیز یکی دیگر از موارد مهم در لیست پذیرایی است. برای انتخاب شیرینی خواستگاری بهتر است به سراغ شیرینی‌های خشک بروید که اندازه‌ی کوچک یا متوسطی دارند. زیرا چیدمان و تزئین این مدل شیرینی‌ها در ظروف پذیرایی، راحت‌تر است. برای تزئین این ظرف نیز می‌توانید از گل‌های طبیعی و خلاقیت خودتان استفاده کنید.

البته به این نکته دقت داشته باشید که در فرهنگ بعضی از خانواده‌ها، خوردن شیرینی در مراسم خواستگاری، به معنای گرفتن جواب بله است. به‌همین‌دلیل، بهتر است پیش از مراسم، از فرهنگ و رسوم مختلف خانواده‌ها، آگاه باشید.

نوشیدنی شب خواستگاری

اکثر ما ایرانی‌ها، مراسم خواستگاری را با چای معروف آن به خاطر می‌آوریم. اما در سال‌های اخیر، نوشیدنی شب خواستگاری تنها به چای ختم نمی‌شود. شما می‌توانید متناسب با فصلی که مراسم خواستگاری در آن برگزار می‌شود، از انواع نوشیدنی سرد و گرم مجلسی برای پذیرایی از مهمان‌های خود استفاده کنید. به‌طورمثال، انواع نوشیدنی گرم مناسب برای پذیرایی در خواستگاری عبارت است از: هات چاکلت، قهوه، نسکافه، چای سفید و چای ماسالا.

انواع نوشیدنی سرد مناسب پذیرایی شب خواستگاری نیز شامل: انواع شربت‌ها مانند شربت زعفران، انواع اسموتی‌ها مانند اسموتی زردآلو، انواع کوکتل‌ها مانند کوکتل انبه، نوشیدنی موهیتو و غیره می‌شود.

ظروف پذیرایی برای خواستگاری

یکی از نکات مهمی که باید حتماً به آن توجه کنید، هماهنگ بودن و مناسب بودن ظروفی است که برای پذیرایی استفاده می‌کنید. سعی کنید از ظروفی برای پذیرایی میوه، شیرینی، نوشیدنی و غیره استفاده کنید که یک‌دست و هماهنگ باشند. استفاده از ظروف پایه‌دار و شیک، برای پذیرایی مراسم خواستگاری مناسب‌تر و بهتر است.

پیشنهاد مطالعه:  مهم ترین وظایف ساقدوش در عروسی | راهنمای کامل انتخاب ساقدوش

تزئین سینی پذیرایی خواستگاری

نوع چیدمان و تزئین ظروف و سینی پذیرایی خواستگاری، یکی دیگر از نکات مهم پذیرایی شیک خواستگاری است. شما می‌توانید با سلیقه و هنر خود، ظروف پذیرایی را به زیبایی تزئین کنید. اما این نکته را فراموش نکنید که این تزئینات نباید بیش از حد باشند. همچنین، راحت بودن دسترسی مهمان‌ها به خوراکی‌ها، مهم‌تر از نوع چیدمان و تزئینات است. پیشنهاد ما برای تزئین سینی و ظروف پذیرایی، استفاده از چند شاخه گل طبیعی کوچک است.

نحوه چیدن میز خواستگاری

نوع چیدن میز خواستگاری، کاملاً به سلیقه و نوع ظروفی که برای پذیرایی انتخاب کرده‌اید، بستگی دارد. بهتر است از ابتدا، درهنگام آماده کردن ظروف پذیرایی به مدل چیدن میز، فکر کنید تا بتوانید از ظروف و وسایلی برای پذیرایی خواستگاری استفاده کنید که بتوانید به خوبی آن‌ها را روی میز بچینید.

سعی کنید با استفاده از یک دسته گل طبیعی و زیبا، میز پذیرایی خود را زیباتر کنید. همچنین، بعضی از افراد برای زیباتر کردن میز، از شمع‌های شیک و عطری نیز استفاده می‌کنند. این موارد کاملاً به نظر و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

لباس مناسب خواستگاری

پس از موارد موجود در لیست پذیرایی خواستگاری، باید به سراغ انتخاب لباس مناسب خواستگاری بروید. نوع لباسی که در مراسم خواستگاری می‌پوشید، اول به فرهنگ و اعتقادات شخصی و خانوادگی شما بستگی دارد و به بعد به سلیقه و نظر شخصی‌تان. بسته به نوع اعتقاداتتان می‌توانید از کت و دامن، شومیز و شلوار، کت و شلوار و غیره برای این مراسم استفاده کنید. اما سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که علاوه‌بر شیک بودن، راحت و آزاد هم باشد. طوری‌که شما را در طول مراسم خسته یا اذیت نکند. نکته مهم دیگر نیز استفاده از رنگ‌های روشن و شاد است. هرگز برای مراسم خواستگاری به سراغ رنگ‌های تیره و کدر نروید. مراسم خواستگاری یک مراسم شاد است و بهتر است در این مراسم لباس‌هایی با رنگ‌های پاستلی یا نود بپوشید.

پذیرایی شب خواستگاری به عهده چه کسی است؟

ازآنجایی‌که مراسم خواستگاری رسمی معمولاً در خانه‌ی عروس انجام می‌شود، پذیرایی شب خواستگاری نیز بر عهده‌ی خانواده عروس است. حتی اگر قصد داشته باشید این مراسم را در محل دیگری نیز برگزار کنید، هزینه‌های پذیرایی به عهده‌ی خانواده عروس است. دقت داشته باشید که نوع پذیرایی شما در این شب، نه‌تنها نشان‌دهنده‌ی فرهنگ و آداب و رسوم شما است؛ بلکه میزان احترام شما به خانواده داماد و میزان اهمیتی که به آن‌ها می‌دهید را نیز نشان می‌دهد. به همین دلیل بهتر است، پذیرایی خواستگاری را به شکل رسمی و متعارف خود انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه:  بهترین سن ازدواج در ایران چه سنی است + سن مناسب ازدواج

نکات مهم برای پذیرایی شب خواستگاری

بسیاری از افراد برای این مراسم مهم، استرس و اضطراب زیادی دارند و نمی‌دانند چطور می‌توانند به بهترین شکل از خانواده داماد پذیرایی کنند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، می‌توانید با استفاده از چند نکته مهم زیر، پذیرایی خواستگاری و این مراسم مهم را به خوبی پشت سر بگذارید. نکات مهم پذیرایی شب خواستگاری عبارت است از:

  1. اولین نکته، آماده کردن یک چک لیست پذیرایی خواستگاری است. تمام وسایل و مواردی که برای پذیرایی جلسه خواستگاری نیاز دارید را از یک هفته قبل آماده کنید. سپس در همان روز خواستگاری یا روز قبل آن، نسبت به خرید آن‎‌ها اقدام کنید. هرگز خرید میوه و شیرینی روز خواستگاری را از چند روز قبل انجام ندهید. زیرا میوه و شیرینی باید تازه و سالم باشند. بهترین زمان برای خرید پذیرایی خواستگاری، صبح روز مراسم است.
  2. هرگز از میوه و شیرینی‌هایی که خوردن یا پوست کندن آن‌ها سخت است، برای مراسم خواستگاری استفاده نکنید. میوه‌های راحت‌تر، انتخاب‌های بهتری برای پذیرایی هستند.
  3. اگر چای را به‌عنوان نوشیدنی مراسم خواستگاری انتخاب کرده‌اید، به خوش‌رنگ و تازه‌دم بودن آن، دقت کنید. بهترین زمان برای دم کردن چای، 20 دقیقه تا نیم ساعت قبل از رسیدن مهمان‌ها است. دراین‌صورت می‌توانید یک چای تازه‌دم و خوش‌طعم را برای پذیرایی از مهمان‌ها ببرید. به این نکته نیز دقت کنید که بهتر است از چای‌های عطری یا طعم‌دار برای پذیرایی خواستگاری استفاده نکنید.
  4. با آرامش پذیرایی کنید. به‌هیچ‌وجه برای پذیرایی از مهمان‌ها عجله نکنید و برای پذیرایی از هر فرد، زمان کافی را اختصاص دهید. سعی کنید از هر مهمان با آرامش پذیرایی کنید و هرگز با عجله به سراغ پذیرایی از مهمان بعدی نروید.

جمع‌بندی

در این مقاله، تلاش کردیم یک راهنمای کامل و جامع از نکات مهم پذیرایی خواستگاری را برای شما آماده کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این نکات و ایده‌های مطرح‌شده، یک میز خواستگاری زیبا و کامل برای این مراسم مهم بچینید و یک پذیرایی کامل و شیک از مهمان‌های خود داشته باشید. فراموش نکنید که دوری از استرس و اضطراب، باعث بهتر برگزار شدن این مراسم می‌شود. پس با آرامش در مراسم حاضر شوید و از مهمان‌های خود، پذیرایی کنید.

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *