ایده عیدی عروس برای نوروز + نکات عیدی بردن عروس

ایده عیدی عروس برای نوروز + نکات عیدی بردن عروس

یکی از زیباترین رسوم عید نوروز، عیدی بردن برای عروس است. در این رسم، در اولین عید نوروز پس از مراسم عقد، خانواده‌ی داماد هدایایی را برای نوعروس خود آماده کرده و به او عیدی می‌دهند. این رسم یکی از سنت‌های قدیمی ایرانیان است که از سال‌های دور تاکنون، انجام می‌شود. به‌همین دلیل هرساله با نزدیک شدن به عید نوروز، بسیاری از خانواده‌ها با چالش انتخاب عیدی برای عروس، درگیر می‌شوند. ازاین‌رو، ما در این مقاله از وبلاگ عروسیمون داتکام، چندین ایده عیدی عروس برای نوروز را برای شما آماده کرده‌ایم. شما می‌توانید با خواندن این مقاله، به‌طور کامل با رسم عیدی بردن برای عروس آشنا شده و ایده‌های جدید و جذابی را نیز برای تزئین عیدی عروس پیدا کنید. پس تا انتهای این مقاله، همراه ما باشید.

انواع هدیه عید نوروز برای عروس

انواع هدیه عید نوروز برای عروس

انواع هدیه عید نوروز برای عروس

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ی داماد در روزهای پایانی سال، خرید هدیه عیدی برای عروس است. این افراد معمولاً این سوال را می‌پرسند که چه وسایلی را باید برای عیدی عروس بخرند؟ پاسخ این سوال تا حدود زیادی به رسم و رسوم خانوادگی، بودجه و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. اما بعضی موارد هستند که در تمام فرهنگ‌ها و رسم‌ها مشترک بوده و پیشنهادهای خوبی برای خرید وسایل عیدی عروس محسوب می‌شوند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. گل و شیرینی: اولین مورد در لیست عیدی عروس، گل و شیرینی است. بردن گل و شیرینی به خانه‌ی عروس، نشان از عشق و احترام خانواده داماد به خانواده عروس است. شما می‌توانید از شیرینی‌های محلی یا خانگی نیز برای این منظور استفاده کنید.بهترین مدل دسته گل عروسی را ببینید و با مدل‌های جدید گل عروس آشنا شوید.
 2. آجیل و شکلات: آجیل و شکلات که یکی از نمادهای اصلی عید نوروز هستند نیز دومین مورد از لیست عیدی عروس نوروز هستند. بهتر است آجیل و شکلات را تزئین کنید و به زیبایی در کنار هفت سین و سایر وسایل عیدی عروس قرار دهید.
 3. سبد میوه: یک سبد میوه‌ی تزئین‌شده نیز باید در میان عیدی‌های عروس باشد. شما می‌توانید این سبد را با میوه‌های فصل یا میوه‌های خاص، به زیبایی تزئین کنید و سپس در کنار آجیل و شیرینی و سایر عیدی‌های عروس، به خانواده عروس پیشکش کنید.
 4. لباس و مانتو: پس از خوراکی‌ها، به هدیه‌های اصلی می‌رسیم. یکی از هدیه‌های اصلی عروس، لباس نو است. خرید لباس نو برای عید نوروز نیز یکی از رسوم قدیمی ما ایرانیان است. برای هدیه‌ی نوروزی عروس نیز یکدست لباس، مانتو، شال، کیف و کفش برای عروس می‌خرند. خانواده‌های مذهبی معمولاً یک چادر زیبا نیز به‌عنوان عیدی برای عروس می‌خرند.
 5. طلا و جواهر: مهم‌ترین و اصلی‌ترین عیدیی که به نوعروس‌ها می‌دهند، طلا و جواهر است. شما می‌توانید با درنظر گرفتن بودجه و سلیقه‌ی خود، یک تکه طلا یا سکه نیز به تازه عروس خود، هدیه دهید. این عیدی، یک هدیه ارزشمند است که علاوه‌بر ماندگار بودن، می‌تواند یک سرمایه‌ی خوب نیز برای عروس محسوب شود.
 6. هفت سین: ازآنجایی‌که هفت سین نیز یکی از اصلی‌ترین نمادهای عید نوروز است، بهتر است در سبد عیدی خود، یک هفت سین عروس زیبا نیز بگذارید. شما می‌توانید این هفت سین را با سلیقه‌ی خود بچینید و یا از هفت‌سین‌های آماده استفاده کنید.
پیشنهاد مطالعه:  بهترین لوکیشن های عکاسی فرمالیته در ایران کجاست؟

زمان عیدی بردن برای عروس چه موقع است؟

پس از تهیه لیست هدایای عیدی، باید به سراغ زمان مناسب برای بردن عیدی عروس برویم. به‎طور معمول، عیدی را در روز عید به شخص هدیه می‌دهند؛ اما برای بردن عیدی تازه عروس، بهتر است دو یا سه روز قبل از روز عید اقدام کنید. زیرا در این صورت، عروس می‌تواند در روز عید، از عیدی‌ها و لباس‌هایی که به او هدیه داده‌اید به خوبی استفاده کند.

زمان عیدی بردن برای عروس چه موقع است؟

زمان عیدی بردن برای عروس چه موقع است؟

این نکته را نیز فراموش نکنید که بهتر است کار خرید عیدی برای عروس‌تان را از یک ماه قبل، آغاز کنید. به این شکل می‌توانید با خیال راحت عیدی‌ها را آماده کرده و در روز مناسب به او تقدیم کنید.

تزئین عیدی عروس

یکی از مهم‌ترین کارها بعد از خرید عیدی‌های عروس، تزئین و چیدمان عیدی برای عروس است. خانواده‌ی داماد باید عیدی‌هایی که برای نوعروس خود خریده‌اند را به شکل زیبا و جذابی، تزئین کرده و سپس به خانه‌ی عروس ببرند. برای تزئین عیدی نیز ایده‌ها و راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که کاملاً به سلیقه‌ی شما بستگی دارد. اما بهتر است در هر سبکی که برای تزئین عیدی عروس به کار می‌برید، حتماً از گل‌های طبیعی یا مصنوعی برای زیباتر کردن دیزاین خود، کمک بگیرید. ازآنجایی‌که فصل بهار، فصل گل‌های تازه و زیبا است، استفاده از گل‌های تازه بهاری، می‌تواند یک ایده‌ی عالی برای تزئین عیدی عروس باشد.

تزئین عیدی عروس

تزئین عیدی عروس

همچنین، می‌توانید از باکس‌های هدیه زیبا یا سبدهای مخصوص نیز برای چیدمان عیدی‌های اصلی خود استفاده کنید. سپس هفت‌سین، آجیل و شکلات را نیز در کنار این باکس‌ها قرار دهید. برای تزئین آجیل و شکلات نیز می‌توانید آن‌ها را به شکل زیبایی درون یک سینی بچینید و طرح دهید.

ایده دیگری که برای تزئین عیدی عروس می‌توانید استفاده کنید، استفاده از تنگ‌ها و باکس‌های شیشه‌ای مخصوص است. برای این کار می‌توانید ابتدا با گل‌های طبیعی و روبان، این باکس‌ها را تزئین کنید. سپس هدایا، آجیل و شکلات و سایر موارد را درون هر باکس قرار دهید.

پیشنهاد مطالعه:  دسته گل بهاری عروس + عکس جدید مدل دسته گل بهاری عروس

پیشنهاد عیدی برای خانواده عروس

این نکته را فراموش نکنید که در این رسم، تنها خانواده‌ی داماد برای عروس عیدی نمی‌برند؛ بلکه خانواده‌ی عروس نیز به داماد جدیدشان، هدایای را تقدیم می‌کنند. خانواده عروس نیز باید مانند خانواده داماد، چند روز پیش از عید نوروز، هدایایی را که برای داماد خریده‌اند، تزئین کنند و به داماد عیدی دهند.

عیدی داماد نیز مانند عیدی‌های عروس شامل انواع لباس نو و گل و شیرینی و غیره می‌شود. اما به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت عیدی داماد شامل موارد زیر است:

 1. کت و شلوار: خرید یک دست کت و شلوار شیک، یکی از اولین موارد لیست عیدی‌های داماد است. معمولاً کت و شلوار داماد برای اولین عید نوروز پس از مراسم عقد را خانواده‌ی عروس به او عیدی می‌دهند. بهتر است برای خرید کت و شلوار، حتماً سلیقه و نوع استایل داماد را نیز درنظر بگیرید تا یک کت و شلوار زیبا و مناسب را برای او انتخاب کنید.
 2. عطر و ادکلن: عطر و ادکلن نیز یک جزء جدایی ناپذیر از هدایایی است که در مناسبت‌های مختلف، خانواده‌ی عروس به او پیشکش می‌کنند. نوع عطر و ادکلنی که برای عیدی داماد می‌خرید نیز به سلیقه داماد و بودجه‌ای که برای خرید عیدی داماد درنظر گرفته‌اید، بستگی دارد.
 3. سکه طلا: ارزشمندترین هدیه‌ای که می‌توانید به‌عنوان عیدی به داماد بدهید، سکه طلا است. همانطورکه بعضی از خانواده‌ها برای عیدی دادن به عروس، یک تکه طلا یا یک سکه به او عیدی می‌دهند؛ خانواده عروس نیز می‌تواند برای عیدی، یک سکه طلا به داماد عیدی دهد. این هدیه، یک هدیه ارزشمند و بسیار مناسب است.
 4. ساعت: یکی دیگر از هدایای ارزشمند و کاربردی برای عیدی داماد، ساعت است. خرید یک ساعت شیک و زیبا نیز یک ایده‌ی عالی برای عیدی داماد است.جدیدترین مدل ساعت ست عروس و داماد در سال 1403 را از دست ندهید.
 5. گل و شیرینی: مانند لیست ایده‌های عیدی عروس برای نوروز، وجود گل و شیرینی در عیدی داماد نیز ضروری است. همانطورکه می‌دانید بردن گل و شیرینی به خانه‌ی دیگران، نشان از عشق و احترام ما به خانواده‌ی میزبان است. به همین دلیل، بهتر است همراه عیدی‌های داماد، یک دسته گل زیبا و یک جعبه شیرینی نیز ببرید.
 6. آجیل و شکلات: آجیل و شکلات هم که جزو جدانشدنی لیست عیدی داماد و عروس هستند. یک ظرف زیبای تزئین‌شده‌ی آجیل به همراه یک ظرف شکلات، می‌تواند به خوبی، لیست عیدی‌های داماد را کامل کند.
پیشنهاد مطالعه:  فرمالیته عروسی چیست؟ چرا باید فرمالیته داشته باشیم!

مهم‌ترین نکته برای آماده کردن عیدی‌های داماد، چیدمان و تزئین درست و زیبای این عیدی‌ها است. مانند هدایای عروس، هدیه‌هایی که برای عیدی دادن به داماد تهیه می‌شوند نیز باید در یک باکس، سبد و یا جعبه‌ی مخصوص و زیبا چیده شوند. سپس آن‎‌ها را با استفاده از روبان، گل و یا کاغذ کادوهای زیبا، تزئین کنید. این کار نشان از احترام و ارزشی که برای داماد قائل هستید، دارد. همچنین، تزئین و چیدمان زیبای این هدیه‌ها، نشان‌دهنده‌ی ذوق و سلیقه‌ی شما است. پس بهتر است زمان کافی برای این کار بگذارید.

چند نکته درباره عیدی عروس در نوروز

چند نکته درباره عیدی عروس در نوروز

چند نکته درباره عیدی عروس در نوروز

خرید عیدی مناسب برای عروس، نکات مهمی دارد که باید حتماً به آن‌ها توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی این نکات مهم می‌پردازیم.

نکات مهم کادو عید نوروز برای عروس عبارتند از:

 1. تجملات را کنار بگذارید. رسم عیدی بردن برای عروس، یک رسم زیبا و سنتی است که بهتر است به دور از تجملات و سخت‌گیری‌های امروزه انجام شود. سعی کنید به جای رقابت با دیگران، تلاش کنید با توجه به بودجه‌ای که برای این کار درنظر گرفته‌اید، بهترین هدایا را برای نوعروس خود، خریداری کنید.
 2. زمان و انرژی کافی برای خرید هدیه‌ها بگذارید. هدیه‌ای که با عشق خریده شده باشد، حتماً موردپسند نیز واقع می‌شود. پس بهتر است خرید هدایای خود را با عشق و علاقه انجام دهید تا مهر و محبت‌تان نسبت به عروس‌تان را به خوبی به او منتقل کنید.
 3. در زمان مناسب برای خرید هدیه‌های نوروزی نوعروس‌تان اقدام کنید. هرگز خرید هدیه‌ها را به روزهای پایانی سال موکول نکنید. بهتر است از چندماه قبل از پایان سال، به فکر خرید هدیه نوروز برای عروس خود باشید. این کار در عمل، بیش از آنچه که فکر کنید از شما زمان و انرژی می‌گیرد. به‌همین دلیل بهتر است هرگز در روزهای شلوغ پایان سال به سراغ آن نروید. همچنین، تزئین و چیدمان عیدی‌ها را نیز چند روز قبل از روز مهمانی، انجام دهید تا زمان کافی برای انجام آن را داشته باشید.
 4. بهتر است خرید لباس را همراه با عروس انجام دهید. سعی کنید در خرید هدیه‌های نوروز، حتماً سلیقه و سایز عروس را مدنظر قرار دهید. برای آنکه هدایای شما کاربردی باشد و عروس‌تان بتواند به‌خوبی از آن‌ها استفاده کند، بهتر است همراه عروس‌تان، خرید را انجام دهید. در این صورت، نه‌تنها از مناسب بودن سایز و اندازه لباس‌ها مطمئن می‌شوید؛ بلکه به سلیقه و نظر شخصی او نیز توجه کرده‌اید.

جمع‌بندی عیدی عروس

در این مطلب، چند ایده و پیشنهاد کاربردی و مفید برای خرید عیدی عروس به شما ارائه کردیم. شما می‌توانید با استفاده از این ایده‌ها، بهترین و مناسب‌ترین عیدی را برای عروس خود تهیه کنید. اما فراموش نکنید که حتماً به آداب و رسوم خانوادگی عروس‌تان نیز توجه داشته باشید. همانطورکه اشاره کردیم، ممکن است جزئیات این رسم در هر شهر و خانواده‌ای، متفاوت باشد. ازاین‌رو بهتر است پیش از بردن عیدی برای عروس، درمورد رسم و رسوم آن‌ها، از او سوال کنید.

 

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *