تزیین حنای عروس؛ 10 طرح جدید تزیین حنا

تزیین حنای عروس؛ 10 طرح جدید تزیین حنا + عکس

از گیاه حنا به‌طورکلی برای تزیین بدن در مناسبت‌های مختلف یا صرفا برای زیبایی استفاده می‌شود. حنا یک روش غیرتهاجمی زیبایی محسوب خواهد شد که فواید بسیاری برای پوست نیز دارد. در کشورهایی مانند ایران، ترکیه، هند و پاکستان مراسمی تحت عنوان حنابندان برگزار می‌شود که در آن دست‌وپای عروس و داماد را حنا می‌گیرند. حنابندان یک مراسم اختیاری است؛ اما باتوجه‌به تمایل مردم به بازگشت به رسوم قدیمی، بیشتر از قبل شاهدش هستیم.

در مراسم حنابندان، خانواده داماد حنا را آماده می‌کنند و در روز مراسم، آن را به خانه عروس می‌برند. مراسم در خانه عروس و با هزینه او انجام می‌شود؛ اما هزینه‌های مربوط به عروس مانند لباس و آرایشگاه برعهده داماد خواهد بود. تزیین حنای عروس برای علاقه‌مندان به این مراسم بسیار مهم است و آن‌ها به‌دنبال طرح‌های خلاقانه و زیبایی هستند که تلفیقی از زیبایی و اصالت را ارائه دهد.چنانچه نمی‌توانید خودتان تزیین حنا را انجام دهید ، از مجموعه‌هایی که تزیینات سفره عقد ارائه می‌دهند، کمک بگیرید.

تزیین حنای عروسی جدید یکی از جنبه‌های مهم و جذاب در مراسم عروسی است.تزیین حنا با قالب ژله،تزیین حنا با شمع و تزیین حنای عروس با اکلیل از رایج‌ترین مدل های تزیین حنای عروس هستند.در ادامه با بهترین و شیک‌ترین مدل های حناس عروس آشنا شوید.

چرا در مراسم عروسی از حنا استفاده می‌شود؟

استفاده از حنا در مراسم‌های عروسی یک رسم کهن است که به گفته برخی حتی در سنگ‌نگاره‌ها هم ردی از آن وجود دارد! در طی زمان، دلیل استفاده از حنا در جشن عروسی از یک عنصر زیبایی فراتر رفت و در بسیاری از فرهنگ‌ها تبدیل به یک اصل و نماد شد.

چرا در مراسم عروسی از حنا استفاده می‌شود؟

چرا در مراسم عروسی از حنا استفاده می‌شود؟

حتما در عروسی‌های هندی، طراحی‌های زیبای دست‌وپای عروس را دیده‌اید. هر یک از این طرح‌ها، معنا و مفهومی دارند و در آن‌ها از نمادهای فرهنگی استفاده شده است که اشاره به خوشبختی، برکت، ثروت، باروری، عشق و عاقبت‌به‌خیری دارند. عروس‌ها تلاش می‌کردند با انتخاب طرح‌های پیچیده برای خود و ساقدوشانشان، خوشبخت‌تر شوند و برکت به خانه مشترک ببرند.

پیشنهاد مطالعه:  راهنمای خرید حلقه ازدواج + مهم ترین نکات قبل خرید

یکی از دلایل استفاده از حنا در آئین زرتشتی، باور به بهشتی‌بودن این گیاه است. این باور وجود دارد که اگر از آن در مراسم عروسی استفاده کنند، عروس و داماد شاد و عاقبت‌به‌خیر می‌شوند.

برای تزیین حنای عروس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای تزیین حنای عروس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای تزیین حنای عروس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تزئین ظرف حنای عروس یکی از نشانه‌های اهمیت‌دادن خانواده داماد به عضو جدید خواهد بود و هر چه بیشتر روی این تزیین کار شود و خلاقانه‌تر باشد، ارزشش بالاتر می‌رود. بهترین کار این است که سلیقه و تم مراسم عروستان را در تزیین ظرف حنای عروس در نظر بگیرید تا او را خوشحال کنید.

تزئین حنای سنتی

درصورتی‌که با موافقت عروس قصد برگزاری مراسم سنتی دارید، باید به یک سری اصول توجه کنید. رنگ غالب حنابندان سنتی، معمولا قرمز خواهد بود. این رنگ، رنگ عشق و شوروشوق است و استفاده از آن قدمتی طولانی در کشورهای باستانی مانند هند و ایران دارد. استفاده از پارچه‌هایی مانند ترمه، ابریشم و ظرف‌های پر طمطراق عتیقه نیز انتخاب‌های خوبی خواهند بود.

تزئین حنای سنتی

تزئین حنای سنتی

شما این امکان را دارید تا در طراحی ظرف اصلی حنا، از عناصر سنتی مانند بته‌جقه (نماد زندگی جاودان در آئین زرتشتی و فروتنی در ایران باستان)، طراحی‌های اسلیمی، طرح‌های درختی، طرح‌های واگیره‌ای یا انواع طرح‌های هندسی مانند خاتم شیرازی و جوشقانی بهره ببرید.

تزیین حنای عروس ازاین‌جهت مهم است که نماد اهمیت‌دادن به سلیقه عروس، خوشحالی او و تلاش داماد برای جلب رضایت و تحت‌تاثیر گذاشتن عروس خواهد بود. بنابراین اصلا نباید در مورد تزیین حنای حنابندان کوتاهی کنید!

آموزش تزیین حنای عروس

برای تزیین سبد حنا، باید خود حنا را به‌خوبی آماده کنید تا راحت‌تر شکل بگیرد. در درجه اول، باید پودر حنای خالص و باکیفیت را از فروشگاه‌های مطمئن تهیه کنید. برای تهیه خمیر حنا، مواد مختلفی را به آن می‌افزایند که هر کدام تاثیر خاص خودش را دارد.

آموزش تزیین حنای عروس

آموزش تزیین حنای عروس

افراد مختلف پودر حنا را آب و موادی مانند شکر، لیمو، قهوه، انواع روغن‌ها و سایر موارد ترکیب می‌کنند. ترتیب اضافه‌کردن مواد، تاثیر هر کدام و زمانی که باید منتظر بمانید، متفاوت خواهد بود. ترکیبات مختلف رنگ، میزان ماندگاری و زمان خشک شدن حنا را تحت‌تاثیر قرار خواهند داد.

پیشنهاد مطالعه:  ازدواج سفید چیست و بررسی علت های آن

جدیدترین مدل‌های تزیین ظرف حنای حنابندان

جدیدترین مدل‌های تزیین ظرف حنای حنابندان

جدیدترین مدل‌های تزیین ظرف حنای حنابندان

تزیین حنا برای حنابندان مانند سایر سنت‌های عروسی دستخوش تغییر شده‌اند و دیگر نمی‌شود مثل قدیم حنا را یک‌راست تحویل عروس دهید! همان‌طور که برای انتخاب کیک و گل‌آرایی مراسم حساسیت نشان می‌دهید و از متخصص کمک می‌گیرید، برای تزیین حنا هم باید قضیه را جدی بگیرید. در ادامه، تعدادی از جدیدترین روش‌های تزیین ظرف حنا بررسی شده‌اند.

تزیین حنا با گل طبیعی

تزیین حنا با گل طبیعی

تزیین حنا با گل طبیعی

در تزیین حنا با گل طبیعی، معمولا از گل رز استفاده می‌شود که تم قرمز رعایت شود، اما شما می‌توانید باتوجه‌به تم رنگی خودتان گل‌های دیگری هم برگزینید. شما این امکان را دارید تا حنا را در ظرفی بگذارید که جای مخصوصی برای گل دارد یا گلبرگ‌های گل طبیعی را در اطراف آن بریزید. بهتر است این تزیینات مستقیما با خمیر حنا در تماس نباشد تا تاثیر بدی روی آن نگذارد.

تزیین حنای عروس در سبد

تزیین حنای عروس در سبد

تزیین حنای عروس در سبد

گذاشتن حنای عروس در سبدهای حصیری قهوه‌ای‌رنگ، هارمونی زیبایی با رنگ قرمز یا سبز مراسم اجرا می‌کند و یکی از تزیینات مدرن درنظرگرفته می‌شود. توجه داشته باشید که خمیر حنا کمی چسبنده است و نباید مستقیما در تماس با بافت‌های سبد باشد. شما می‌توانید سبد را با پارچه‌های قرمز و سفید تزیین کنید و حتی گل و روبان هم به این ترکیب بیافزایید.

تزیین حنای عروس با قالب ژله

تزیین حنای عروس با قالب ژله

تزیین حنای عروس با قالب ژله

یکی از جالب‌ترین روش‌ها برای شکل‌دادن به خمیر شل حنا، استفاده از قالب ژله است. در این روش دیگر لازم نیست به‌صورت دستی شکل‌ها را ایجاد کنید و فرایند بسیار آسان‌تر خواهد شد. توجه داشته باشید که خمیر حنا کاملا به حالت خشک در نم‌یآید و در صورت گرم بودن هوا و دست‌به‌دست شدن شل‌تر هم خواهد شد. بنابراین از قالبی استفاده کنید که زیبا باشد یا دور آن را پارچه بکشید تا نمای کار خراب نشود.

پیشنهاد مطالعه:  ایده عیدی عروس برای نوروز + نکات عیدی بردن عروس

تزیین حنا با روبان

تزیین حنا با روبان

تزیین حنا با روبان

برای تزیین حنا با روبان انتخاب‌های زیادی دارید. یکی از آن‌ها، تکه‌تکه کردن حنا است. به‌جای اینکه کل خمیر را به‌صورت یک کیک بزرگ ارائه کنید، می‌توانید آن را به تکه‌های مساوی تقسیم کنید و دور هر کدام، روبان‌های باریک بکشید و پاپیون بزنید. در نهایت همه را در یک ظرف یا سبد بگذارید و به عروستان تقدیم کنید.

تزیین حنا با شمع

تزیین حنا با شمع

تزیین حنا با شمع

شمع نماد روشنی در زندگی خواهد بود، بنابراین ترکیب آن با حنا پیام زیبایی می‌رساند. البته توصیه می‌کنیم هنگام تزیین حنای عروس، خمیر حنا را در تماس مستقیم با حرارت شمع و پارافین قرار ندهید. بهترین روش برای استفاده از شمع در تزیینات حنا، استفاده از شمع‌های وارمر و کوچک است. این شمع‌ها را درون سینی حنا بچینید تا نمای زیبایی داشته باشد؛ اگر معطر باشند هم که چه‌بهتر!

تزیین حنا با تور

تزیین حنا با تور

تزیین حنا با تور

یادتان هست در مورد تکه‌تکه کردن حنا و تزیین آن با روبان صحبت کردیم؟ یکی دیگر از روش‌های تزیین حنای تکه‌تکه شده، استفاده از تور است. شما این امکان را دارید تا هر تکه حنا را در تورهای زیبا و ظریف بگذارید و آن‌ها را هدیه دهید. اگر تمایلی به تکه‌کردن حنا ندارید، می‌توانید دور سینی را تور بپیچید. ضمن آنکه با استفاده از تور، طرح‌هایی مانند گل ایجاد کنید و آن را روی خود حنا قرار دهید.

تزیین حنا با اکلیل

تزیین حنا با اکلیل

تزیین حنا با اکلیل

یکی از روش‌های جدید تزیین حنای عروس، استفاده از اکلیل است. با استفاده از شابلون یا به‌صورت دستی، طرح‌هایی روی کیک حنا ایجاد کنید. البته توصیه می‌کنیم یا حنا را در تماس مستقیم با اکلیل قرار ندهید یا زمان استفاده، لایه اکلیلی را جدا سازید. بسته به نوع اکلیل و ترکیبات آن، احتمالا حنا برای برخی افراد حساسیت‌زا باشد.

تزیین حنا به شکل قلب

تزیین حنا به شکل قلب

تزیین حنا به شکل قلب

یکی از طرح‌هایی که هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود، تزیین حنا به شکل قلب است. شما می‌توانید حنا را به قطعات کوچک تقسیم کنید یا حتی کل خمیر را به شکل قلب در بیاورید. این قلب را با استفاده از سایر مواردی که بیان شد تزیین کنید.

کدام مدل تزیین حنا را پسندیدید؟

تزیین حنای عروس یکی از نشانه‌های عشق و احترام داماد و خانواده‌اش نسبت به عروس است؛ بنابراین همواره به خانواده عزیز داماد توصیه می‌کنیم که تزیین حنا و آماده‌سازی حنا را به یک گروه باتجربه بسپارند و حتما سلیقه عروسشان را در تزیین این آیتم در نظر بگیرند.

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *