بهترین سن ازدواج در ایران چه سنی است + سن مناسب ازدواج

بهترین سن ازدواج در ایران چه سنی است + سن مناسب ازدواج

در فرهنگ ما، ازدواج به‌عنوان یک سنت پسندیده شناخته شده است و افراد همیشه برای ازدواج ترغیب می‌شوند. به‌نظر شما چه سنی برای ازدواج مناسب است؟ ازدواج در سنین پایین بهتر است یا سن بالا؟ کدام ازدواج دوام بیشتری دارد؟ علاوه‌بر سن، فاکتورهایی مانند شناخت طرفین، توافق درباره موضوعات مهم زندگی و… همگی می‌توانند به پایدارتر شدن ازدواج کمک کنند.

در جامعه ما، بیشتر دختران بعد از دبیرستان یا دانشگاه از طرف والدین برای ازدواج تحت فشار قرار می‌گیرند. هرچند درحال‌حاضر در ایران سن ازدواج دختر و پسر افرایش یافته است، ولی بازهم نمی‌توان از فرهنگ حاکم بر جامعه صرف نظر کرد. براساس نظرسنجی‌ها، بهترین سن برای ازدواج دختران 25 سالگی و سن مناسب ازدواج برای مردان در حدود 27 سالگی است؛ اما در ایران چه سنی برای ازدواج مناسب است؟ در ادامه به بحث سن ازدواج و مباحث مرتبط با این موضوع می‌پردازیم.

سن مناسب برای ازدواج دختران

در اسلام، ازدواج به‌عنوان سنتی نیک و پسندیده شناخته شده است و به دوری جوانان از گناه کمک می‌کند. از این‌رو در اسلام، ازدواج در سنین پایین تشویق شده است. براساس مبانی اسلامی، بهتر است دختران و پسران پس از رسیدن به بلوغ فکری و جسمی ازدواج کنند. این سن برای همه افراد یکسان درنظر گرفته نمی‌شود.

سن مناسب برای ازدواج دختران

سن مناسب برای ازدواج دختران

در اسلام، سن ازدواج دختران از 9 سالگی و برای پسران از 15 سالگی به بعد تعیین شده است. ولی همه می‌دانیم که به‌دلیل تغییر شرایط جامعه، این سنین برای ازدواج دختران و پسران مناسب نخواهد بود. از نظر قانونی نیز در ایران سن مناسب ازدواج برای دختران 13 سال تمام و برای پسران 15 سال تمام است.

پیشنهاد مطالعه:  تزیین حنای عروس؛ 10 طرح جدید تزیین حنا + عکس

جوامع بشری همواره در حال رشد و تکامل هستند و به‌همین دلیل، فرهنگ و آداب رسوم جوامع و همین‌طور سن ازدواج دستخوش تغییرات زیادی شده است. روانشناسان توصیه می‌کنند که دو نفر باید در زمانی به ازدواج با یکدیگر فکر کنند که علاوه‌بر بلوغ جسمی، به بلوغ فکر رسیده باشند و بتوانند مسئولیت‌های زندگی را بپذیرند.

به هرحال بهترین سن برای ازدواج نسخه‌ای نیست که برای همگان قابل تجویز باشد و هر فرد باید با توجه‌به شرایط روحی، شغل، جسمی و سایر فاکتورها در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

سن مناسب برای ازدواج پسران

بسیاری از پسران تمایل دارند که از نظر کاری و شغلی به ثبات و استقلال برسند و پس از آن برای ازدواج اقدام کنند. از این‌رو، تعیین سن ازدواج پسر کار چالش‌زایی است و برای هر فرد می‌تواند با توجه‌به شرایطش متفاوت باشد. مهم‌ترین عامل برای تعیین سن ازدواج این است که آیا فرد آمادگی روانی و عاطفی لازم برای ازدواج را دارد یا خیر؟

سن مناسب برای ازدواج پسران

سن مناسب برای ازدواج پسران

گفته می‌شود بهترین سن برای ازدواج پسران در حدود بین 27 تا 37 سالگی است؛ زیرا در این سن معمولا پسران به ثبات مالی و تحصیلی کافی می‌رسند و دقیقا می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند. به‌علاوه، در این سن تعهد و مسئولیت‌پذیری پسران بیشتر می‌شود. برخی از علائم نشان‌دهنده آمادگی روانی برای ازدواج عبارتند از:‌

  • قدرت تصمیم‌گیری و پذیرش مسئولیت
  • توانایی برقراری ارتباط و ایجاد صمیمیت عاطفی با دیگران
  • توانایی مدیریت استرس‌ها و مشکلات زندگی روزمره
  • توانایی همکاری و هماهنگی با دیگران

در نهایت، تصمیم برای ازدواج باید به‌طور آگاهانه و با توجه‌به جوانب مختلف زندگی شخصی اتخاذ شود. مهم‌ترین نکته این است که شخص خودش را به‌خوبی بشناسد و با شریک زندگی خود سازگاری داشته باشد. در صورت لزوم، مشاوره روانشناسی می‌تواند به‌شما در این فرآیند کمک کند.

تفاوت سنی مناسب دختر و پسر برای ازدواج

مسئله اختلاف سنی در ازدواج امری است که توجه‌به آن اهمیت بسیار زیادی دارد. تاکنون تحقیقات زیادی درباره موضوع اختلاف سن بین دختر و پسر انجام شده است. براساس یک مقاله منتشرشده در مجله Population Economics، رضایت زناشویی در زوج‌های با فاصله سنی زیاد کاهش می‌یابد.

پیشنهاد مطالعه:  مدارک عقد محضری برای ثبت ازدواج + مراحل ثبت عقد رسمی

مطالعات نشان می‌دهد که زوج‌هایی با فاصله سنی بین صفر تا 3 سال، رضایت بیشتری نسبت به زوج‌های با فاصله سنی بین 4 تا 6 سال دارند. همچنین، زوج‌هایی با فاصله سنی بین 4 تا 6 سال نسبت به زوج‌هایی با فاصله سنی بیشتر از 7 سال، رضایت بیشتری از زندگی خود دارند. این مطالعه نشان می‌دهد که افزایش اختلاف سنی باعث کاهش رضایت از رابطه خواهد شد.

شاید یکی از دلایل توجیه‌کننده این موضوع این باشد که زوج‌های با اختلاف سنی زیاد در مقابل مشکلاتی نظیر مشکلات اقتصادی، بیماری و… انعطاف‌پذیری کمتری دارند. به‌طورکلی، در روانشناسی و جلسات مشاوره قبل از ازدواج، اختلاف سنی بین صفر تا 5 و حداکثر 6 سال به‌عنوان اختلاف سنی ایده‌آل درنظر گرفته می‌شود.

اختلاف سنی بیشتر از این توصیه نمی‌شود؛ اما همچنان تصمیم نهایی درباره سن ازدواج، اختلاف سن و… به شرایط و نیازهای شخصی افراد بستگی دارد.

دلایل بالارفتن سن ازدواج در ایران

همان‌طور که می‌دانیم، در ایران سن ازدواج تا حد زیادی نسبت به گذشته افزایش دارد. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده است و در آن به بررسی دلایل بالا رفتن سن ازدواج پرداخته شده است. با توجه‌به نتایج این پژوهش‌ها می‌توان نتیجه گرفت که عواملی مانند سخت‌گیری و انتظارات خانواده‌ها، بالا رفتن سطح انتظارات جوانان، بی‌اعتمادی اجتماعی، لذت بردن از دوران تجرد، تحصیلات و… با بالا رفتن سن ازدواج در ایران ارتباط معنی‌داری دارند. این عوامل می‌توانند تاثیر چشمگیری بر تصمیم‌گیری جوانان درباره زمان مناسب ازدواج داشته باشند.

سن قانونی ازدواج در ایران

بر اساس قوانین مدنی ایران، سن ازدواج قانونی برای دختران 13 و برای پسران 15 سال شمسی درنظر گرفته شده است. در حقیقت، تمام دختران و پسرانی که در این سنین قرار دارند می‌توانند بدون مشکل قانونی با یکدیگر ازدواج کنند.

سن قانونی ازدواج در ایران

سن قانونی ازدواج در ایران

اما مهم است به‌ یاد داشته باشیم که سن قانونی ازدواج تنها یک معیار حقوقی است و باید برای ازدواج به عوامل دیگری همچون رشد جسمانی و روانی، پشتیبانی مالی، رضایت و انتخاب آزادانه توجه داشته باشید. در صورت تمایل به ازدواج در سن قانونی، لازم است اجازه و رضایت والدین نیز حاصل شود.

پیشنهاد مطالعه:  دسته گل بهاری عروس + عکس جدید مدل دسته گل بهاری عروس

ازدواج زیر سن قانونی

همان‌طور که مشخص شد، در همه نقاط دنیا، برای سن ازدواج یک مقدار حداقلی تعیین می‌شود. در ایران نیز ازدواج زیر سن قانونی، مشروعیت ندارد. بااین‌حال، درصورتی‌که شخص تمایل به ازدواج در سن کمتر از سن قانونی داشته باشد، برای رعایت حقوق و مصالح او شرایط زیر باید درنظر گرفته شود:

  • رضایت ولی: برای ازدواج زیر سن قانونی، لازم است اجازه و رضایت ولی حاصل شود.
  • رعایت مصلحت طفل: باید صلاحیت و تاثیر مثبت ازدواج در زندگی فرد موردبررسی قرار گیرد. تصمیم‌گیری بر اساس مصلحت و خواسته طفل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
  • تشخیص دادگاه: علاوه‌بر رضایت ولی، تشخیص دادگاه نیز در تعیین سن ازدواج تاثیرگذار است. دادگاه با بررسی شرایط و مصالح فرد، می‌تواند تصمیم‌گیری درباره مشروعیت ازدواج در سن کمتر از سن قانونی را انجام دهد.

مهم است توجه داشت که این شرایط فقط برای مواقع استثنایی و با رعایت حقوق و مصالح افراد قابل اجرا هستند. برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر می‌توانید به متن قانون مدنی و مشاوران حقوقی با تجربه مراجعه کنید. البته ممکن است این مورد برای افرادی که دیر ازدواج می‌کنند نیز رخ دهد.

در مجموع، سن مناسب ازدواج زمانی است که فرد از نظر روانی، شغلی و… به ثبات کافی رسیده باشد و بداند که از زندگی چه می‌خواهد. در نهایت باید گفت که احتمال دارد بهترین سن ازدواج برای هر فرد با دیگری متفاوت باشد. اما به‌طورکلی، فردی‌که می‌خواهد ازدواج کند، در هر سنی که باشد باید به ثبات اقتصادی، احساس مسئولیت‌پذیری، بلوغ و آمادگی فکری لازم رسیده باشد.

جمع‌بندی سن مناسب ازدواج

یکی از نکات مهم در تعیین سن ازدواج، توجه‌به شرایط فردی، شغلی، جسمی و ویژگی‌های روانی دختر و پسر است. بدون درنظر گرفتن هر یک از این فاکتورها، احتمال شکست در ازدواج افزایش می‌یابد. با توجه‌به گفته روانشناسان، در ازدواج‌های زودهنگام که زوجین به بلوغ اجتماعی، فکری و شخصیتی نرسیده‌اند، احتمال طلاق افزایش می‌یابد.

 

 

 

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *