لیستی از بهترین هدایای پاگشای عروس + نکات برگزاری مهمانی

لیستی از بهترین هدایای پاگشای عروس + نکات برگزاری مهمانی

مراسم عروسی، رسم و رسوم و مراحل مختلفی دارد که از پیش از مراسم عروسی آغاز می‌شود و تا مدت‌ها بعد از آن نیز ادامه دارد. یکی از این مراحل و رسوم، مراسم پاگشا عروس و داماد است. این مهمانی که چند روز پس از مراسم عروسی برگزار می‌شود، برای آشنایی بیشتر عروس و داماد با خانواده‌ها و اقوام یکدیگر برگزار می‌گردد. نحوه برگزاری مراسم پاگشا، افرادی که باید به این مهمانی دعوت شوند، هدیه‌ای که در مراسم پاگشا به عروس و داماد داده می‌شود و یا پذیرایی مراسم پاگشای عروس، به آداب و رسوم و فرهنگ هر خانواده بستگی دارد. اما قواعد و نکات کلی است که در بین اکثر اقوام و خانواده‌های ایرانی مشترک است. ما در این مقاله از وبلاگ عروسی‌مون، به بیان و بررسی این قواعد می‌پردازیم و نکات مهمی که برای برگزاری مراسم پاگشا کردن عروس و داماد نیاز دارید را بیان خواهیم کرد. پس تا انتهای این مطلب، با ما همراه باشید.

مراسم پاگشای عروس چگونه انجام می‌شود؟

پاگشا یکی از رسوم سنتی ایرانی است که از گذشته‌های بسیار دور، برگزار می‌شود. این مراسم معمولاً چند روز پس از جشن عروسی و آغاز رسمی زندگی مشترک عروس و داماد برگزار می‌شود. در این مراسم، خانواده‌ها و اقوام نزدیک عروس و داماد، آن‌ها را به خانه‌ی خود دعوت می‌کنند تا به اصطلاح پای عروس و داماد به خانه‌ی آن‌ها باز شود و رفت و آمد این خانواده‌ی جدید با آن‌ها، آغاز شود.

مراسم پاگشای عروس چگونه انجام می‌شود؟

مراسم پاگشای عروس چگونه انجام می‌شود؟

زمان برگزاری این مراسم و نحوه‌ی برگزاری آن، به رسم و رسوم و فرهنگ خانواده‌ها بستگی دارد. اما معمولاً چهار یا پنج روز بعد از مراسم عروسی، خانواده‌ی عروس، عروس و داماد را همراه با خانواده‌ی داماد، به منزل خود دعوت می‌کنند و جشن پاگشا برگزار می‌کنند. پس از آن نیز، خانواده‌ی داماد، برای پاگشا کردن عروس، عروس و داماد و خانواده‌ی عروس را به منزل خود دعوت می‌کنند. پس از آنکه خانواده‌های عروس و داماد مراسم پاگشا کردن را برگزار کردند، سایر اقوام عروس و داماد نیز برای برگزاری این مهمانی، اقدام می‌کنند و عروس و داماد را با خانواده‌هایشان، به منزل خود دعوت می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه:  ایده های جدید برای هفت سین عروس 1403

برای هدیه پاگشای عروس چی بخریم؟

رونما نام هدیه‌ای است که در مراسم پاگشای عروس، به عروس و داماد تقدیم می‌شود. هر خانواده‌ای که عروس و داماد را برای پاگشا به منزل خود دعوت می‌کنند، هدیه‌ای به آن‌ها پیشکش می‌کنند. این هدیه به بودجه، سلیقه و رسم و رسوم هر خانواده بستگی دارد، اما بهتر است هدیه‌ای کاربردی و پراستفاده باشد. البته این هدیه به میزان نزدیک بودن نسبت شما به عروس و داماد نیز بستگی دارد و معمولاً خانواده‌های درجه یک عروس و داماد، هدیه‌های ارزنده‌تر و بزرگ‌تری را به آن‌ها هدیه می‌دهند. در ادامه‌ی این بخش، لیستی از چند ایده‌ی مختلف که می‌تواند به‌عنوان هدیه پاگشا به عروس و داماد داده شود را بیان خواهیم کرد.

خرید طلا و زیورآلات برای عروس

خرید طلا و زیورآلات برای پاگشای عروس

خرید طلا و زیورآلات برای پاگشای عروس

اگر دوست دارید هدیه‌ای ارزنده و خوب به عروس و داماد تقدیم کنید، طلا و زیورآلات یک گزینه‌ی عالی هستند. خانواده‌ی عروس و داماد یا اقوام درجه یک آن‌ها، می‌توانند یک قطعه طلا کوچک یا سکه‌های گرمی را در مراسم پاگشا، به‌عنوان رونما، به عروس و داماد هدیه دهند.

دادن کارت هدیه به عروس و داماد

دادن کارت هدیه به عروس و داماد در پاگشا

دادن کارت هدیه به عروس و داماد در پاگشا

کارت هدیه نیز یکی از کادوهای مناسب برای پاگشای عروس است. اگر دوست دارید هدیه‌ی ارزنده‌ای به عروس و داماد بدهید اما نمی‌دانید چه هدیه‌ای مناسب آن‌ها است، دادن کارت هدیه، یک ایده‌ی عالی است.

خرید وسایل برقی

خرید وسایل برقی برای کادوی پاگشای عروس

خرید وسایل برقی برای کادوی پاگشای عروس

یک ایده‌ی خیلی خوب دیگر برای خرید هدیه‌ پاگشای عروس، خرید وسایل برقی موردنیاز آن‌ها است.

پیشنهاد مطالعه:  تزیین حنای عروس؛ 10 طرح جدید تزیین حنا + عکس

بلیط سفر هیجان‌انگیز برای ماه عسل عروس و داماد

بلیط سفر هیجان‌انگیز برای ماه عسل عروس و داماد

بلیط سفر هیجان‌انگیز برای ماه عسل عروس و داماد

خرید بلیط سفر و هدیه دادن آن در مراسم پاگشا به عروس و داماد، یک هدیه‌ی متفاوت و هیجان‌انگیز است. اگر از اعضای خانواده‌ی عروس و داماد یا دوستان نزدیک آن‌ها هستید و به‌دنبال یک هدیه متفاوت هستید، برای آن‌ها یک بلیط سفر تهیه کنید.

خرید اقلام خانگی

خرید اقلام خانگی به عنوان هدیه پاگشا

خرید اقلام خانگی به عنوان هدیه پاگشا

اگر رابطه‌ی نزدیکی با عروس و داماد دارید، از آن‌ها درمورد اقلام خانگی ضروری که به آن نیاز دارند سوال بپرسید و این اقلام را برای آن‌ها تهیه کنید و در مهمانی پاگشا به آن‌ها هدیه دهید.

دادن گلدان‌های طبیعی

دادن گلدان‌های طبیعی به عروس و داماد

دادن گلدان‌های طبیعی به عروس و داماد

اگر دوست دارید یک هدیه‌ی ماندگار و زیبا به زوج جوانی که پاگشا کرده‌اید، تقدیم کنید، به‌سراغ گلدان‌های طبیعی و گل‌های آپارتمانی بروید.

خرید تابلو فرش نفیس

یکی دیگر از هدیه‌های ارزنده و لوکس، تابلو فرش‌ها هستند. اگر دوست دارید هدیه‌ای ارزنده و متفاوت به عروس و داماد بدهید، خرید یک تابلو فرش نفیس، بهترین گزینه‌ی برای شما است.

لباس موردعلاقه‌ی عروس

لباس موردعلاقه‌ی عروس را برای پاگشا کادو دهید

لباس موردعلاقه‌ی عروس را برای پاگشا کادو دهید

اگر شناخت خوبی از سلیقه‌ی عروس دارید و می‌خواهید هدیه‌ای کاربردی به او بدهید، می‌توانید یک لباس مطابق با سلیقه‌ی عروس خانم تهیه کنید. این ایده برای خرید هدیه پاگشا، بیشتر مناسب خانواده و اقوام نزدیک عروس است که شناخت خوبی از سلیقه‌ی عروس دارند.

کتاب موردعلاقه عروس

کتاب موردعلاقه عروس هدیه مراسم پاگشا

کتاب موردعلاقه عروس هدیه مراسم پاگشا

خریدن کتاب، همیشه یک ایده‌ی بسیار خوب برای هدیه دادن است. اگر سلیقه‌ی کتاب‌خوانی عروس را می‌دانید و دوست دارید هدیه‌ای فرهنگی و متفاوت به عروس و داماد بدهید، می‌توانید کتاب موردعلاقه‌ی آن‌ها را تهیه کرده و در مراسم پاگشا به آن‌ها هدیه دهید.

وسایل تزیینی خانه

وسایل تزیینی خانه

وسایل تزیینی خانه

دکوراسیون و اکسسوری‌های تزئینی خانه نیز یک ایده‌ی کاربردی دیگر برای هدیه‌ی پاگشا است. اگر دوست دارید به زیباتر شدن و آماده‌تر شدن منزل عروس و داماد کمک کنید و شناخت خوبی از سلیقه و سبک دکوراسیون منزل آن‌ها دارید، می‌توانید به‌سراغ خرید وسایل تزئینی خانه بروید.

پیشنهاد مطالعه:  آداب و رسوم ازدواج ایرانی از خواستگاری تا عروسی

لباس مناسب عروس برای پاگشا

لباس مناسب عروس برای پاگشا

لباس مناسب عروس برای پاگشا

ممکن است زمانی‌که از طرف فامیل و اقوام همسر خود به مهمانی پاگشا دعوت می‌شوید، با مشکل انتخاب لباس مناسب روبه‌رو شوید. بهتر است برای انتخاب لباس مناسب برای مهمانی پاگشا، حتماً به آداب و رسوم و اعقاید خانواده‌ها توجه کنید. سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که درعین شیک و زیبا بودن، عقاید مذهبی و فرهنگی خانواده‌ی میزبان و خانواده‌ی همسر خود را رعایت کرده باشید. دراین‌صورت شما نیز در مراسم پاگشا احساس بهتری دارید و معذب یا ناراحت نمی‌شوید.

پیشنهاد می‌کنیم انواع مدل لباس بله برون را ببینید.

اما به‌طورکلی کت و دامن، کت و شلوار، شومیز و شلوار، پیراهن و سارافون و شومیز و دامن، گزینه‌های مناسبی برای پوشیدن در مراسم پاگشا است. البته پیشنهاد می‌کنیم پیش از انتخاب لباس مناسب، حتماً با همسر خود نیز مشورت کنید تا بیشتر با عقاید مذهبی خانواده‌ی میزبان آشنا شوید و انتخاب بهتری برای لباس خود داشته باشید.

چه کسانی به مهمانی پاگشا دعوت می‌شوند؟

چه کسانی به مهمانی پاگشا دعوت می‌شوند؟

چه کسانی به مهمانی پاگشا دعوت می‌شوند؟

دعوت کردن افراد برای شرکت در مهمانی پاگشای عروس و داماد، کاملاً به فرهنگ و نظر شخصی خانواده‌ی میزبان بستگی دارد. به‌طور معمول، عروس و داماد همراه با خانواده‌های خود یعنی پدر و مادر و خواهر و برادرهایشان به این مراسم دعوت می‌شوند. اما ممکن است بعضی از اقوام، بزرگ‌ترهای فامیل را نیز برای شرکت در مراسم پاگشای عروس دعوت کنند.

محل برگزاری مهمانی پاگشا

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، رسم پاگشا عروس، برای باز کردن پای عروس به منزل اقوام و فامیل است. به‌همین دلیل، بهتر است این مهمانی در منزل میزبان برگزار شود. اما امروزه با کوچک شدن فضای خانه‌های آپارتمانی و سخت بودن برگزاری مهمانی‌های بزرگ در این خانه‌ها، دعوت کردن عروس و داماد و خانواده‌هایشان به یک رستوران خوب نیز یک ایده برای پاگشا عروس است.

محل برگزاری مهمانی پاگشا

محل برگزاری مهمانی پاگشا

البته فراموش نکنید که این موضوع به فرهنگ و اعتقادات خانواده‌ها بستگی دارد. بعضی از خانواده‌ها ممکن است برگزار کردن مراسم پاگشا در رستوران‌ها یا فضایی خارج از منزل میزبان را نوعی بی‌احترامی برداشت کنند.

پذیرایی مراسم پاگشا

پذیرایی مراسم پاگشا، کاملاً به توان مالی، سلیقه و نظر شخصی خانواده میزبان بستگی دارد. در زمان گذشته، این مراسم یک روز کامل و از صبحانه تا شام برگزار می‌شد. اما امروزه، مراسم پاگشای عروس تنها به یک وعده ختم می‌شود. شما می‌توانید باتوجه به سلیقه و توان مالی خود، یک یا چند نوع غذا به‌همراه دسر و مخلفات برای این وعده آماده کنید.

برگزاری مهمانی پاگشا را به یادماندنی کنید

در انتها، فراموش نکنید که مراسم پاگشای عروس کاملاً به فرهنگ و رسوم خانوادگی شما بستگی دارد. اما سعی کنید فرهنگ و رسوم خانواده‌ی طرف مقابل را نیز درنظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم به‌جای برگزار کردن یک مهمانی بزرگ و تجملاتی، یک مهمانی گرم و صمیمی برگزار کنید تا فرد جدیدی که به منزل شما می‌آید، احساس صمیمت و راحتی بیشتری با شما داشته باشد.

 

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *