مراقبت از پوست در پاییز و زمستان؛ معرفی روتین پوستی مناسب

مراقبت از پوست در پاییز و زمستان؛ 12 اصل مهم + روتین پوستی پاییز

در هوای سرد و خشک پاییزی رطوبت پوست کاهش پیدا می‌کند و برای جبران آب ازدست‌رفته از سطح پوست، ترشح چربی در سطح پوست افزایش می‌یابد. به‌طور کلی این واکنش‌ها به‌عنوان علل اصلی خشکی پوست، پوسته‌پوسته شدن آن و در برخی مواقع جوش زدن پوست در فصل پاییز به‌حساب می‌آیند. با این‌حال افراد می‌توانند با مراقبت از پوست در پاییز و استفاده از محصولات روتین پوستی، نرمی و لطافت پوست خود را در این فصل حفظ کنند. در هنگام انجام روتین‌های مراقبت پوستی افراد باید به پوست صورت، دست‌ها و پا‌ها و پوست گردن و لب توجه داشته باشند.

ضرورت مراقبت از پوست در پاییز

در فصل پاییز با سردشدن هوا، پوست بدن به‌صورت طبیعی مقداری زیادی از رطوبت خود را از دست می‌دهد و شروع به خشک‌شدن می‌کند. علت اصلی خشک‌شدن پوست در فصل پاییز کاهش تولید سبوم و چربی مورد نیاز آن، تغییرات دمایی شدید در این فصل، شستشوی پوست با آب گرم و برهم‌خوردن تعادل PH پوست به‌حساب می‌آید.

ضرورت مراقبت از پوست در پاییز

ضرورت مراقبت از پوست در پاییز

علاوه‌بر این روشن‌بودن بخاری و وسایل گرمایشی در فضای خانه‌ها در افزایش میزان دهیدراته و کاهش رطوبت پوست نقش موثری دارد. به‌طورکلی با فرا رسیدن فصل پاییز، خشکی، خارش و ترک‌خوردن پوست بیشتر خواهد شد.

ازاین‌رو رسیدگی و مراقبت از پوست در پاییز اهمیت بیشتری می‌یابد. به‌ویژه افرادی که مشتاق برگزاری عروسی در پاییز هستند، باید قبل از شروع این فصل یا از اوایل آن یک برنامه مناسب برای مراقبت از پوست خود درنظر بگیرند و نکات مهم در این زمینه را رعایت کنند.

پیشنهاد مطالعه:  انواع مدل ناخن عروس؛ بهترین دیزاین کدامست؟

بهترین روتین پوستی برای مراقبت از پوست در پاییز

پوست به‌عنوان بزرگ‌ترین سپر بدن و عامل محافظتی دربرابر عفونت‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا عمل می‌کند، پس افراد باید به‌خوبی از آن مراقبت کنند. آن‌ها می‌توانند با به‌کارگیری بهترین روتین پوستی در پاییز، از آسیب‌های احتمالی به پوست و خشک‌شدن آن جلوگیری کنند. برخی از کارهایی که افراد در روتین پوستی خود برای فصل پاییز انجام می‌دهند، شامل موارد زیر می‌شود:

1- انتخاب یک مرطوب‌کننده مناسب با فصل

انتخاب یک مرطوب‌کننده مناسب با فصل

انتخاب یک مرطوب‌کننده مناسب با فصل

در روتین مراقبت از پوست در پاییز، استفاده از مرطوب‌کننده مناسب اهمیت زیادی دارد. زیرا کرم مرطوب‌کننده برای محافظت و مراقبت از پوست در برابر خشکی و شرایط نامساعد آب‌وهوا بسیار مفید است. با این‌حال برخی از افراد به غلط بر این باور هستند که کرم مرطوب‌کننده را فقط برای پوست‌های خشک باید استفاده کرد. درصورتی‌که پوست‌های چرب نیز در فصل پاییز به اندازه‌ پوست‌های خشک به کرم مرطوب‌کننده نیاز دارند.

2- استفاده از ضدآفتاب مناسب با پوستتان

استفاده از ضدآفتاب مناسب یکی دیگر از کارهایی است که افراد در روتین مراقب از پوست انجام می‌دهند. با این‌حال احتمال دارد برخی از افراد فکر کنند به‌دلیل ملایم‌ترشدن نور خورشید در فصل پاییز و زمستان استفاده از ضدآفتاب ضروری نیست.

استفاده از ضدآفتاب مناسب با پوستتان در فضل پاییز

استفاده از ضدآفتاب مناسب با پوستتان در فضل پاییز

درحالی‌که این باور غلط است و در فصل پاییز هم پوست به محافظت در برابر اشعه‌های خطرناک خورشید نیاز دارد. افراد این امکان را دارند تا از ضدآفتاب با SPF 25 برای این فصل استفاده کنند.

3- استفاده از یک کرم آبرسان مخصوص پوست

استفاده از یک کرم آبرسان مخصوص پوست

استفاده از یک کرم آبرسان مخصوص پوست

یکی دیگر از کارهای مهم در روتین مراقبت از پوست در پاییز، استفاده از یک کرم آبرسان مخصوص پوست درنظر گرفته می‌شود. در واقع استفاده از آبرسان مناسب به تامین رطوبت پوست در فصل پاییز و زمستان کمک می‌کند و زمانی که پوست افراد به‌درستی آبرسانی شود، مستعد ایجاد جوش و آکنه نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  10 نکته طلایی در آرایش عقد و نامزدی!

درحالی‌که تصور غلط افراد دررابطه‌با استفاده از آبرسان این است که این ماده پوست‌های چرب را مستعد ایجاد آکنه خواهد کرد.

4- استفاده از لوسیون بدن برای پیشگیری از خشکی پوست

استفاده از لوسیون بدن برای پیشگیری از خشکی پوست

استفاده از لوسیون بدن برای پیشگیری از خشکی پوست

استفاده از لوسیون بدن یکی دیگر از کارهایی است که افراد می‌توانند در روتین مراقبت از پوست فصل پاییز انجام دهند. زیرا لوسیون بدن مقادیری مواد مرطوب‌کننده و آبرسان دارد. این ماده رطوبت کل پوست را حفظ می‌کند. لوسیون با ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست در درمان خشکی پوست در پاییز بسیار موثر است. این بهترین راه برای پیشگیری از خشکی پوست در پاییز خواهد بود.

5- مصرف ویتامین‌های لازم برای سلامت پوست

مصرف ویتامین‌های لازم برای سلامت پوست

مصرف ویتامین‌های لازم برای سلامت پوست

مصرف ویتامین‌های موردنیاز برای سلامت پوست می‌تواند خستگی، استرس، افسردگی فصلی و هجوم میکروب‌ها و عفونت‌ها را در این فصل از بین ببرد. بنابراین در روتین مراقبت های پوستی در فصل پاییز افراد باید مصرف ویتامین‌ها را جدی بگیرند.

6- مرطوب نگه‌داشتن دست و پاها

یکی از کارهای مهمی که افراد در روتین مراقبت از پوست پاییز باید انجام دهند، مراقبت از پوست دست‌ها و پاها و مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها است. بسیاری از افراد این موارد را نادیده می‌گیرند و در روتین مراقبت از پوست در این فصل فقط به پوست صورت خود رسیدگی می‌کنند.

مرطوب نگه‌داشتن دست و پاها

مرطوب نگه‌داشتن دست و پاها

درحالی‌که پوست دست‌ها و به‌ویژه پوست پاها نیز در هوای سرد پاییز دچار خشکی و ترک خوردگی خواهند شد. راه‌کار مناسب برای جلوگیری از ایجاد یا تشدید خشکی در پوست دست‌ها و پاها، استفاده از کرم مرطوب‌کننده مناسب و روغن گیاهی نرم‌کننده به‌حساب می‌آید. با مراقبت های پوستی فصل پاییز افراد این امکان را دارند تا از لطافت و نرم پوست دستان و پاهای خود لذت ببرند.

7- استفاده از عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی در پاییز

استفاده از عینک آفتابی در پاییز

اشعه‌های خطرناک خورشید در تمام فصول سال به پوست افراد می‌تابند و احتمال دارد به آن آسیب وارد کنند. بنابراین استفاده از عینک آفتادی در تمام طول سال ازجمله پاییز و زمستان به‌ویژه هنگامی که افراد در ماشین با بیرون از خانه حضور دارند، امری ضروری است.

پیشنهاد مطالعه:  رنگ مو عروس ؛ جدیدترین رنگ مو + هایلایت و مش برای عروس

8- انتخاب یک کرم دور چشم مناسب

انتخاب یک کرم دور چشم مناسب در پاییز

انتخاب یک کرم دور چشم مناسب در پاییز

ازآنجایی‌که اطراف چشم غدد چربی وجود ندارد، احتمالا سریع‌تر از سایر قسمت‌های پوست خشک و چروک شود. بنابراین افراد با استفاده از یک کرم دور چشم مناسب این امکان را دارند تا به حفظ رطوبت این بخش از پوست کمک کنند و از خشک‌شدن و ایجاد چروک در آن منطقه ممانعت به‌عمل آورند.

9- استفاده از بالم لب برای ترک لب و خشکی آن

علاوه‌بر انجام کارهایی برای مراقبت از پوست در پاییز، افراد باید به پوست لب‌های خود نیز رسیدگی کنند. زیرا پوست لب‌ها غدد چربی ندارند و نسبت به تغییرات هوا و خشکی محیط خیلی حساس هستند. بنابراین خشک‌شدن مداوم آن‌ها و ایجاد ترک خوردگی در آن‌ها از مشکلات رایج در فصل پاییز به‌حساب می‌آید.

استفاده از بالم لب برای ترک لب و خشکی آن

استفاده از بالم لب برای ترک لب و خشکی آن

اگرچه برخی از افراد با مرطوب‌کردن لب‌ها با آب دهان، سعی دارند خشکی آن‌ها را تا حدودی برطرف کنند، اما این راه‌حل مناسبی درنظر گرفته نمی‌شود. بهترین راه‌حل برای رفع ترک لب و خشکی آن استفاده از بالم لب خواهد بود. نکته مهم در هنگام انتخاب و خرید بالم لب مناسب این خواهد بود که بالم لب مقداری SPD داشته باشد.

10- محدود کردن دفعات حمام با آب داغ

محدود کردن دفعات حمام با آب داغ در پاییز

محدود کردن دفعات حمام با آب داغ در پاییز

حمام با آب داغ یکی از علل خشکی پوست در فصل پاییز است. در واقع اگر افراد در این فصل از آب داغ برای دوش گرفتن استفاده کنند، پوست آن‌ها چربی خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. بنابراین یک توصیه مهم در روتین مراقبت از پوست، دوش گرفتن با آب ولرم و محدود کردن تعداد و مدت زمان حمام به‌شمار می‌رود.

11- استفاده نکردن از کرم ‌های لایه ‌بردار

استفاده نکردن از کرم ‌های لایه ‌بردار

استفاده نکردن از کرم ‌های لایه ‌بردار

برای مراقبت از پوست در فصل پاییز بهتر است افراد استفاده از کرم لایه‌بردار را به هفته‌ای یک‌بار محدود کنند. استفاده بیش‌ازحد از کرم لایه‌بردار در این فصل موجب حساس‌شدن پوست می‌شود. ازطرفی در هوای تابستان به‌دلیل تعریق و حفظ رطوبت پوست حساسیت پوست کاهش پیدا می‌کند. درحالی‌که در فصل پاییز در اثر کاهش رطوبت پوست و کاهش تعریق پوست، مقاومت پوست نیز در برابر عوامل حساسیت‌زا کمتر خواهد شد.

12- خواب کافی و تغذیه سالم

خواب کافی و تغذیه سالم برای داشتن پوست سالم

خواب کافی و تغذیه سالم برای داشتن پوست سالم

خواب کافی و تغذیه سالم یکی دیگر از عوامل موثر در مراقبت از پوست و حفظ سلامت آن است. بنابر نظر متخصصان پوست افرادی که خواب کافی و تغذیه سالمی دارند، برای آن‌ها بازسازی سلول‌های آسیب‌دیده سریع‌تر انجام می‌شود. هورمون کورتیزول که بالا بودن آن اثرات منفی بر پوست و بدن دارد، در هنگام خواب کاهش می‌یابد.

جمع‌بندی

درصورتی‌که افراد می‌خواهند در تمام طول سال پوستی سالم و لطیف داشته باشند، باید یک برنامه منظم برای روتین پوستی خود درنظر بگیرند. به‌طور کلی مراقبت از پوست در پاییز، تنها با رسیدگی به پوست صورت حاصل نمی‌شود. افراد باید نکات مهم دررابطه‌با رفع خشکی پوست لب‌ها، دست‌ها و پاها و رفع خشکی و چروک دور چشم را نیز رعایت کنند. علاوه‌بر این مصرف ویتامین‌ها، خواب کافی و تغذیه سالم و غیره در سلامت پوست در این فصل موثر است.

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *