لیست کامل وسایل سفره عقد + نماد و فلسفه هر کدام

 لیست کامل وسایل سفره عقد + نماد و فلسفه هر کدام

پهن­­ کردن سفره عقد، یکی از سنت‌های قدیمی برگزاری مراسم ازدواج است. از دیرباز، سفره به‌عنوان نمادی از زندگی، برکت و آغاز یک زندگی تازه شناخته می‌شود. وسایل سفره عقد می‌تواند بسته به فرهنگ و آداب و رسوم محلی متفاوت باشد. هر­یک از این وسایل، معنا و مفهوم خاصی دارند.

امروزه، سفره‌های عقد با تزیینات و طراحی­‌هایی بسیار زیبا چیده می‌شوند و وسایل گوناگونی بر روی آن­‌ها قرار می‌­دهند که شما می‌توانید به راحتی از مرکز تزیینات سفره عقد تهیه نمایید.. طراحی جذاب و شیک این سفره، علاوه­‌بر انتقال نمادین مفاهیمی ارزشمند، موجب جذابیت محیط و ایجاد فضایی دلنشین و گرم برای عروس و داماد و مهمانان خواهد شد. هریک از اجزا و وسایل سفره عقد، معنای منحصربه‌فردی دارند که در ادامه این مقاله، به بررسی مفهوم آن‌ها می‌پردازیم.

12 تا از اجزای اصلی سفره عقد

اگر عروس خانمی هستید که مراسم عقدتان نزدیک است، حتما به فکر تهیه لیست وسایل سفره عقد هستید و می‌خواهید بدانید چه وسایلی در سفره عقد قرار داده می‌شود و مفهوم هریک از آن‌ها چیست. معمولا سفره عقد، یک پارچه ساتن، با رنگ‌های مختلف است که با طراحی و دیزاین خاصی پهن می‌شود و اجزای مختلفی روی آن قرار می‌گیرند. شاید این سوال برایتان به وجود آمده باشد که سفره عقد چه وسایلی دارد؟ برای پاسخ به این سوال، در این مطلب به بررسی اجزا سفره عقد و مفاهیم نمادین آن‌ها می‌پردازیم.

قرآن کریم

قرآن در وسایل سفره عقد

قرآن در وسایل سفره عقد

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسایل مورد نیاز سفره عقد، قرآن است که به نشانه احترام در بهترین مکان سفره عقد و رو به روی آینه قرار می‌گیرد. قرآن از جمله وسایل سفره عقد است که به‌عنوان نمادی از طلب خیر و برکت و نشانه‌ای از تقدس و ارزش‌های معنوی در سفره قرار داده می‌شود.

جانماز

جانماز یکی دیگر از اجزا سفره عقد است. زوجین با قراردادن جا نماز بر روی سفره عقد، نشان می‌دهند که به اصول و باورهای دینی و مذهبی پایبند هستند. همچنین جانماز، نمادی از برکت، طلب خیر، نور، روشنایی و باورمندی و ایمان تازه عروس و دامادها خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه:  مهم ترین وظایف ساقدوش در عروسی | راهنمای کامل انتخاب ساقدوش

معمولا جانمازی که بر روی سفره عقد قرار می‌گیرد، از جنس ترمه با آستر ساتن یا مخمل سفید است که روی آن با استفاده از نخ براق نقره‌ای، طرح‌ها و تزییناتی زیبای ایجاد می­‌گردد. همچنین، مهر و تسبیح‌های زیبا و ظریفی روی جانماز قرار داده می‌شود.

آیینه و شمعدان

آینه و شمعدان، دو نماد مهم و زیبای سفره عقد

آینه و شمعدان، دو نماد مهم و زیبای سفره عقد

آینه و شمعدان، دو نماد مهم و زیبای سفره عقد به‌ حساب می‌آیند که علاوه­‌بر انتقال مفاهیم نمادین به زیبایی سفره عقد می‌افزایند. آینه به‌عنوان یکی از وسایل سفره عقد، نمادی از زیبایی، شفافیت، زلالی و روشنی زندگی است. ازسوی­‌دیگر، شمعدان، نمادی از روشنایی، امید، نور و گرمای عشق و مهربانی حاکم بر روابط عروس و داماد خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مدل کیک عقد جدید را با جدیدترین تزئینات ببینید.

آب

بعضی از افراد، به‌منظور بیان خلوص، پاکی و صداقت در زندگی، کاسه‌ای پر از آب را در سفره عقد قرار می‌دهند. آب نمادی از روشنایی، پاکی و صداقت است و به‌همین­­‌ دلیل به‌عنوان یک سمبل یا نماد، طراوت­‌بخش و صفادهنده سفره عقد می­‌شود.این رسوم و آیین‌ها، نشان­‌دهنده اهمیت خلوص، پاکی، صداقت و زیبایی در زندگی مشترک­‌اند و به عروس و داماد یادآوری می‌کنند که در طول مسیر زندگی خود به این ارزش‌ها پایبند باشند و با شادابی و صداقت به زندگی مشترک خود ادامه دهند.

تخم مرغ

وسایل سفره عقد تخم مرغ

وسایل سفره عقد تخم مرغ

در طی سال‌ها، رسوم مختلفی برای برگزاری مراسم عقد یا چیدن سفره عقد وجود داشته است. یکی از وسایل سفره عقد تخم مرغ است. بر اساس رسوم باستانی، معمولا پنج، دوازده یا چهارده عدد تخم مرغ، به­‌نیت پنج تن، دوازده امام یا چهارده معصوم علیهم‌السلام، روی سفره عقد گذاشته می‌شود. طبق باورها تخم مرغ، نمادی از تولد و تداوم نسل است.

شاخه نبات

یکی از وسایل سفره عقد، شاخه نبات اعلا است. شاخه نبات به‌عنوان نمادی از آرزوی خوشبختی و شیرینی پیوند عروس و داماد در نظر گرفته می‌شود. معمولا کاسه نبات، با دیزاین‌های جذاب و زیبا طراحی می‌شود و در بالای سفره عقد، زینت­‌بخش آن می‌­شود. طرح‌های متنوع کاسه نبات موجب تبدیل­‌شدن آن به یکی از عناصر زیبای سفره عقد شده است.

پیشنهاد مطالعه:  مدارک عقد محضری برای ثبت ازدواج + مراحل ثبت عقد رسمی

فندق، گردو، بادام

فندق، گردو و بادام از دیگر اجزایی هستند که معمولا در سفرهای عقد قرار داده می‌شوند. این میوه‌ها، نمادهایی از خوشبختی، ثروت، توانمندی و برکت هستند. قراردادن فندق، گردو و بادام در سفره عقد، نشان‌دهنده آرزوی خوشبختی و موفقیت در زندگی مشترک عروس و داماد است. همچنین، این میوه‌ها به‌عنوان نمادهایی از پایداری و قدرت نیز شناخته می‌شوند. این عناصر، به­‌نحو بسیار زیبا طراحی می­‌شوند و در سفره عقد قرار می‌گیرند.

نقل و شیرینی

نقل و شیرینی، از وسایل سفره عقد

نقل و شیرینی، از وسایل سفره عقد

نقل و شیرینی، دو مورد دیگر از وسایل سفره عقد هستند که به‌عنوان نمادی از برکت و شیرینی زندگی مشترک، در سفره قرار داده می‌شوند. طعم شیرین و دلپذیر نقل، یادآور حس شیرینی و احساس خوشبختی در زندگی خواهد بود. علاوه­‌براین، معمولا یک ظرف حاوی شیرینی‌های خشک و تر نیز بر روی سفره وجود دارد. این شیرینی‌ها نیز نمادی از شهد، شیرینی و خوشبختی هستند و به‌صورتی زیبا و جذاب چیده می­‌شوند و در سفره عقد قرار می‌گیرند.

عسل

اگر می‌خواهید سفره عقد زیبا و جذابی بچینید، حتما باید عسل را در لیست وسایل سفره عقد بگنجانید. قراردادن جام عسل بر سفره عقد، نمادی از شیرین­­‌کامی و خوشبختی در زندگی مشترک است. رسم است که عروس و داماد، پس از جاری­‌شدن خطبه عقد، مقداری عسل در دهان یکدیگر می‌گذارند تا زندگی را با شیرینی و گوارایی آغاز کنند در مسیر زندگی نیز خوشبخت و شیرین‌کام باشند.

جام عسل بر سفره عقد

جام عسل بر سفره عقد

معمولا ظرف عسل، با استفاده از تزئیناتی زیبا و شیک، هماهنگ با سایر المان‌های سفره عقد از جمله گل، مروارید، روبان و… تزئین می‌شود. همچنین، عسل به‌عنوان نمادی از ثروت و برکت نیز شناخته می‌شود و حضور آن در سفره عقد، نشانگر آرزوی رونق و پایداری زندگی مشترک است.

میوه

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز سفره عقد، میوه است. به­‌طور معمول، میوه‌هایی مانند سیب سرخ و انار به‌عنوان نمادهایی از نعمت‌های طبیعی خداوند در سفره عقد قرار داده می‌شوند. این میوه‌ها، نشانگر فراوانی و بهره‌مندی عروس و داماد از نعمت‌های زندگی خواهند بود. سیب سرخ به‌عنوان نمادی از عشق و سلامتی شناخته می‌شود. انار نیز نمادی از خوشبختی، ثروت و برکت در زندگی مشترک است. به‌علاوه، گاهی در میوه‌آرایی سفره عقد از میوه‌هایی همچون موز، آناناس و… نیز استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  فرمالیته عروسی چیست؟ چرا باید فرمالیته داشته باشیم!

حضور این میوه‌ها در سفره عقد، علاوه‌­بر جنبه تزیینی، نشان‌دهنده طلب فراوانی، سعادت و برخورداری از نعمت‌های خداوند در زندگی زوجین نیز می‌توانند باشند. این میوه‌ها با رنگ‌ها و طعم‌های زیبای خود، فضایی شاداب را به وجود می­‌آورند و جذابیت بصری فوق‌العاده‌ای را نیز ایجاد می‌کنند.

جا حلقه‌ای

یکی دیگر از ضروری‌ترین وسایل سفره عقد، جا حلقه‌ای است. جا حلقه‌ای، یکی از عناصر ویژه سفره عقد است که با جزییات زیبا، طراحی شیک، تزیینات خاص و زیبا، پیش روی عروس و داماد قرار می‌گیرد. پس از مراسم عقد، عروس و داماد حلقه‌های ازدواج خود را به انگشتان یکدیگر می‌اندازند و بدین ترتیب، اهمیت تعهد و وفاداری خود را نسبت به یکدیگر نشان می‌دهند.

ضروری‌ترین وسایل سفره عقد، جا حلقه‌ای

ضروری‌ترین وسایل سفره عقد، جا حلقه‌ای

مراسم حلقه دست­‌کردن عروس و داماد در کنار سفره عقد، از جمله رسوم مهم است که در آن، عروس و داماد به‌صورت رسمی و علنی تعهد خود را نسبت به یکدیگر بیان می‌کنند. این مراسم، نمادی از اتحاد و اتفاق نظر بین زوجین و نشانه شروع زندگی مشترک آن‌ها خواهد بود. چیدمان و تزئین جعبه حلقه‌ها نیز اهمیت زیادی دارد.

سبد گل

سبد گل یکی از عناصر زیبای سفره عقد است که می‌تواند سرزندگی، شکوه، زیبایی، جلوه‌ه­ای خاص و طراوت و تازگی را در فضا ایجاد کند. معمولا سبد گل با استفاده از گل‌های تازه و زیبا و دیزاین جذابی تزئین می‌شود.

می‌توان برای تزئین سبد گل سفره عقد، از گل‌های مختلفی مانند رز، لیلیوم، آفتابگردان، آلسترومریا و سایر گل‌های فصلی استفاده کرد. همچنین، بهتر است از گل‌هایی با رنگ متناسب با تم کلی سفره استفاده کرد. این کار، موجب ایجاد هماهنگی بین اجزای مختلف سفره خواهد شد. معمولا وجود گل در سفره عقد، می‌تواند احساسات مثبتی مانند عشق، محبت، شادی و خوشبختی را به ارمغان بیاورد و فضایی زنده و شاداب در مراسم عقد ایجاد کند.

جمع بندی اجزای سفره عقد و مفهوم هر کدام

سفره عقد یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر مراسمات عقد ایرانی است و به­‌طور معمول، اجزای مختلفی که مفاهیم نمادین جذابی دارند در این سفره چیده می‌شوند. آیتم‌ها و وسایل سفره عقد، تقریبا در همه جای ایران مشترک هستند و در برخی موارد، بر اساس سنت‌های گوناگون، ممکن است عناصر دیگری نیز به این وسایل اضافه شوند.

حتی کسانی که می‌خواهند مراسم ازدواج ساده‌ای برگزار کنند، برای جاری شدن صیغه عقد، بر سر سفره عقد می‌نشینند. از گذشته تاکنون، سفره به‌عنوان نمادی از خیر و برکت شناخته می‌شود و به‌همین­‌دلیل، پهن­‌ کردن سفره عقد و چیدن اجزای مختلف بر روی آن، جزو رسوم زیبا و جذاب مراسم عقد محسوب می‌شود.

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *