مهم ترین وظایف ساقدوش در عروسی | نکات مهم برای انتخاب ساقدوش

مهم ترین وظایف ساقدوش در عروسی | راهنمای کامل انتخاب ساقدوش

ساقدوش‌ها علاوه بر نقش‌های مهمی که در برگزاری مراسم عروسی ایفا می‌کنند، از استرس، فشار، نگرانی و… عروس و داماد را کاهش می‌دهند. از این رو انتخاب ساقدوش می‌تواند یکی از بهترین تصمیم‌های عروس‌تان باشد. برای اینکه در انتخاب ساقدوش موفق باشید و همچنین با تمامی وظایف ساقدوش عروس و داماد در مراسم عروسی آشنا شوید، تا آخر مقاله ما را همراهی کنید.

ساقدوش کیست؟

ساقدوش کیست؟

ساقدوش کیست؟

ساقدوش شخص مهمی برای عروس و داماد است که از بین اقوام درجه یک و یا از بین دوستان صمیمی عروس و داماد انتخاب می‌شود. ساقدوش یا سولدوش به معنی کسی است که دوش به دوش عروس و داماد راه می‌رود و در ایجاد یک روز به یاد ماندنی و زیبا به عروس و داماد کمک زیادی می‌کند. در مراسمات عروسی، انتخاب شدن به عنوان ساقدوش یک افتخار بزرگ به حساب می‌آید.

وظایف ساقدوش عروس و داماد چیست؟

ساقدوش‌ها باید قبل از آماده شدن عروس و داماد کنار آن‌ها باشند. با این‌کار علاوه بر کاهش استرس عروس و داماد، انرژی و قوت قلب خوبی به آن‌ها داده می‌شود. از مهم‌ترین وظایف ساقدوش‌ها، شاد بودن و برقراری آرامش و اطمینان خاطر برای عروس و داماد است. ساقدوش‌ها تمامی امورات مربوط به عروس و داماد را طبق نظر آن‌ها انجام می‌دهند.

وظایف ساقدوش عروس و داماد چیست؟

وظایف ساقدوش عروس و داماد چیست؟

از دیگر وظایف ساقدوش‌ها نگهداری هدایای عروسی، نگهداری وسایل، نگهداری شاسی عکس و… می‌باشد.همچنین برقراری شور و هیچان و سرزندگی در مراسم عروسی از دیگر وظایف مهم ساقدوش‌ها بشمار می‌آید. به‌طورکلی ساقدوش‌ها وظیفه دارند از تمامی کارهایی که از استرس و نگرانی عروس و داماد می‌کاهد را انجام دهند، اما از اصلی‌ترین وظایف محول شده به ساقدوش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک به نوشتن چک لیست‌ نکات مهم برای یادآوری به عروس و داماد: نکات مهمی که باید در آن روز به یاد می‌داشتید را لیست کنید تا در آن روز پراسترس فراموش نکنید.
  • کمک به انتخاب درست مسائل مهم: تا آنجایی که می‌توانید در برگزیدن سالن عقد، طرح کیک، مراکز خرید و… به عروس و داماد کمک کنید. در صورتی که خودتان چک لیستی از این موارد آماده کنید، عروس و داماد وقت بیشتری برای کارهای مهم دارند.
  • نوشتن کارت دعوت و گیفت: آخرین روزهای مجردی را در کنار عروس و داماد، به نوشتن کارت‌های عروسی اختصاص دهید. در این روزها تمامی کارهایی که می‌دانید برای عروسی لازم است انجام شود را بنویسید و همچنین با دیگر ساقدوش‌ها به‌خصوص ساقدوش داماد هماهنگ کنید.
  • آماده کردن عروس: در روزهای پایانی با حضور خود به عنوان ساقدوش عروس می‌توانید علاوه بر بالا بردن روحیه او، تمام خلاقیت خود را بکار ببرید و عروس را آماده مهم‌ترین مراسم‌اش کنید.
  • حضور در صبح روز عروسی: با حضور به موقع در صبح زود، انرژی و دلگرمی خاصی به عروس و داماد می‌دهید. در این روز زیبا لبخند به لب داشته باشید و به خانواده‌ها در بهتر شدن مراسم و پذیرایی کمک کنید.
پیشنهاد مطالعه:  مدارک عقد محضری برای ثبت ازدواج + مراحل ثبت عقد رسمی

پیشنهاد عروسیمون : راهنمای جامع انتخاب سالن زیبایی خوب برای عروسی

نکات مهم برای انتخاب ساقدوش عروس و داماد چیست؟

نکات مهم برای انتخاب ساقدوش عروس و داماد چیست؟

نکات مهم برای انتخاب ساقدوش عروس و داماد چیست؟

در انتخاب ساقدوش باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به‌طور جزئی هر یک را بررسی می‌کنیم. اما به‌صورت‌کلی در اصول انتخاب ساقدوش باید به چند نکته دقت کنید. اول اینکه مجرد یا متاهل بودن ساقدوش‌ها اهمیت ندارد. اگر متاهل باشند می‌توانند زوج دونفره حضور پیدا کنند. ضرورتی ندارد که ساقدوش‌ها حتما از اعضای درجه یک فامیل یا خانواده باشند. ساقدوش‌ها می‌توانند همگی خانم‌ یا همگی آقا باشند. پدر و مادر بهترین ساقدوش‌ها هستند. ساقدوش داشتن یا نداشتن تصمیمی است که عروس و داماد می‌گیرند.

ویژگی‌های ساقدوش

ویژگی‌های ساقدوش

ویژگی‌های ساقدوش

در جواب ساقدوش کیست؟ بهتر است بگوییم ساقدوش کسی است که از ویژگی‌های همچون خلاقیت، شادابی، خوش رویی، باسلیقه‌‌گی و… برخوردار باشد. همچنین ساقدوش‌ باید آرامش و حس اطمینان را به عروس و داماد انتقال دهد.

آرایش ساقدوش

در این باره باید بگوییم که آرایش ساقدوش نباید بیشتر از عروس باشد. از بهترین ایده‌ها برای آرایش ساقدوش‌ها می‌توان به مدل لایت و دخترانه، مدل سایه ذغالی و رژلب کم‌رنگ، میکاپ صورتی کمرنگ، آرایش چشم مات و اسموکی و… اشاره کرد.

لباس ساقدوش

لباس ساقدوش از نکات مهم انتخاب ساقدوش است

لباس ساقدوش از نکات مهم انتخاب ساقدوش است

انتخاب یک لباس زیبا و شکیل برای ساقدوش از مسائل مهم مراسم محسوب می‌شود. سعی کنید از سایت‌ها و ژورنال‌های معتبر برای لباس ساقدوش‌ ایده بگیرید. البته می‌توانید لباس ساقدوش‌ها را براساس نوع چینش تالار و دکور مراسم انتخاب کنید.

هدیه ساقدوش

عروس و داماد برای خوشحال کردن و جبران زحمات ساقدوش‌ها می‌توانند هدایایی را به آن‌ها تقدیم کنند. از جمله هدیه‌های زیبا کراوات شیک، جواهرات، کیف، کیف لوازم آرایشی، شمع شخصی، کارت هدیه اسپا و… اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه:  بهترین رنگ کت و شلوار دامادی +رنگ مناسب اندام داماد

انتخاب ساقدوش آقا

انتخاب ساقدوش آقا

انتخاب ساقدوش آقا

شاید کمی عجیب به‌نظر برسد اما ساقدوش عروس می‌تواند آقا باشد. به عنوان مثال فکر کنید که خواهری دوست دارد در عروسی‌اش، برادرانش را ساقدوش خود کند و یا برعکش چند خواهر تصمیم گرفته‌اند ساقدوش داماد (برادرشان) شوند. اگر شما هم جزو این افراد هستید اصلا نگران نشوید و از این قانون شکنی لذت کافی را ببرید.

تعداد ساقدوش

تعداد ساقدوش برای عروس و داماد چندتا است

تعداد ساقدوش برای عروس و داماد چندتا است

در گذشته تعداد ساقدوش بر اساس مهمانان تعیین می‌شد به گونه‌ای که به ازای هر 40 میهمان، یک زوج به عنوان ساقدوش در کنار عروس و داماد قرار می‌گرفت. امروزه به دلیل گسترده شدن مراسم، تعداد ساقدوش‌ها کم شده است؛ این روزه 3 الی 4 جفت ساقدوش کافی خواهد بود.

اکسسوری‌های مناسب ساقدوش

اکسسوری‌های مناسب ساقدوش

اکسسوری‌های مناسب ساقدوش

اکسسوری‌ها می‌توانند لباس‌های ساقدوش را زیباتر کنند. گوشواره‌های شیک و یا یک گردنبند برجسته جذابیت و ظرافت را به استایل ساقدوش می‌دهد. البته شما می‌توانید با توجه به لباس‌تان اکسسوری‌های ست بپوشید در این صورت یک استایل بی‌نقص خواهید داشت. سعی کنید از یک گیر موی جذاب یا گلدار استفاده کنید تا زیبایی موهایتان را دوچندان کند. لازم به ذکر است که استفاده از یک کیف پول پولک‌دار یا مهره‌ای می‌تواند لباس و استایل ساقدوش عروس را کامل کند. به‌طوری یکی از وظایف ساقدوش، بی‌نقص و زیبا بودن استایلش است. بنابراین اگر به‌عنوان ساقدوش عروس و داماد انتخاب شده‌اید، بر روی تمامی نکات پوشش و استایل خود دقت داشته باشید.

سن ساقدوش‌ها

سن ساقدوش‌ها چقدر باید باشد

سن ساقدوش‌ها چقدر باید باشد

سن ساقدوش‌ها مسئله بسیار مهمی نیست شما می‌توانید ساقدوش را از دوست یا حتی پدر و مادر خود انتخاب کنید.

پیشنهاد مطالعه:  آداب و رسوم ازدواج ایرانی از خواستگاری تا عروسی

سوالات متدوال در اتنخاب ساقدوش

ساقدوش‌ها مجرد باشند یا متاهل؟

همانطور که گفته شد در این بار هیچ تفاوتی وجود ندارد جز اینکه متاهل‌ها می‌توانند بصورت زوج ساقدوش شوند.

ساقدوش از خانواده و فامیل باشد یا غریبه؟

در این باره نیز باید بگوییم بهتر است با ساقدوش رابطه خوبی داشته باشید و این اصلا ربطی به خانواده و فامیل یا غریبه ندارد.

ساقدوش عروس و داماد به انگلیسی؟

ساقدوش عروس به انگلیسی Bridesmaid و به ساقدوش داماد Groomsman یا Bridesman است.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی وظایف ساقدوش عروس و داماد در مراسم عروسی پرداختیم. همچنین توضیح دادیم ساقدوش چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد. در صورتی که می‌خواهید ساقدوش شوید یا قصد دارید ساقدوشی را برای مراسم خود انتخاب کنید، از مطالب گفته شده در این صفحه بهره ببرید تا بهترین‌ها را انتخاب کنید. از این که تا پایان مقاله با ما بودید، از شما سپاسگزاریم.

تبلیغات مزون ویونا
تبلیغات مزون ویونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *